Zázračné účinky tohto olejčeka sú známe roky. Tu sú dôvody, prečo by ste ho mali mať vždy po ruke

Monika Miková

Foto: needpix

Konopný olej patrí medzi najzdravšie oleje na trhu. Vďaka najvyššiemu počtu nenasýtených mastných kyselín je aj jeden z najkvalitnejších. Jeho použitie je všestranné, od prevencie srdcovo-cievnych chorôb, zápalov, starostlivosti o pokožku a pleť, ochoreniach pleti až po pomoc pri zdravom chudnutí.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Získavanie a výroba konopného oleja

Konope siate (cannabis sativa) nie je marihuana. Ide o rastlinu, ktorá sa používa v textilnom, papierenskom, alebo chemickom priemysle. Dorastá do výšky okolo 3-5 metrov. Olej sa získava lisovaním semienok rastlín rodu konope, konkrétne teda cannabis sativa. Vyznačuje sa vysokou koncentráciou nenasýtených mastných kyselín tzv. esenciálnych aminokyselín. Práve tie sú mimoriadne dôležité pre ľudský organizmus, nakoľko si ich sám nevie vytvoriť.

Za studena lisovaný konopný olej je tmavo až svetlo zelenej farby. Je na vonkajšie i vnútorné použitie, má príjemnú orieškovú vôňu a chuť. Existuje len veľmi malé riziko intoxikácie konopným olejom, pretože všetky formy rastliny použitej na výrobu oleja pochádzajú z rodov, u ktorých obsah THC (tetrahydrokanabinolu) nesmie prekročiť 0,3%, ako uvádza štúdia z roku 2017. Vaše obavy z vedľajších psychotropných účinkov preto nie sú opodstatnené.

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Pokožka a pleť

Konopný olej je veľmi výživný a obzvlášť prospešný pre pokožku. Vitamíny a mastné kyseliny obsiahnuté v oleji napomáhajú udržiavať pokožku zdravú a predchádzajú akné. Použitie oleja všeobecne zlepšuje stav pleti, upokojuje svrbenie a pálenie. Má priaznivé účinky aj na spálenú pokožku a pomáha pri hojení rán.Vďaka tomu je vhodný aj pre citlivú a jemnú detskú pokožku. Hydratuje, napína pokožku a redukuje vrásky. Vďaka tomu jej dodáva mladistvý vzhľad.

Má protizápalové, regeneračné a antibakteriálne účinky, pričom je schopný optimalizovať hladinu pH pleti a obnovuje aj jej prirodzený ochranný film. Pokožka sa tak stáva odolnejšia voči nepriaznivým vplyvom okolitého prostredia. Používa sa pri liečení zápalov, kožných a autoimunitných ochorení. Pomáha pri akné, lupienke a atopickom ekzéme.

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Popáleniny, lámavé vlasy a nechty

Ak ste sa popálili, práve konopný olej zabráni vzniku pľuzgierov. Konopný olej pomáha pri alergii na slnko a dobrý vplyv má aj na pokožku  vystavenú nadmernému slneniu. Nepoužívajte ho však na opaľovanie namiesto SPF ochranného faktora. Natieranie nechtov a nechtových lôžok olejom minimalizuje ich lámavosť a mäkkosť.

Pri suchých a lámavých vlasoch vyskúšajte vlasové zábaly z konopného oleja. Taktiež ho môžte aplikovať len na rizikové končeky vlasov. Zaujímavosťou je, že olej z konopných rastlín sa využíva i na masáž. Dr. Sarah Brewer, lekárka a riaditeľka spoločnosti Healthspan hovorí: „Mnoho ľudí dnes používa konopný olej na zmiernenie svalových a kĺbových bolestí, na podporu spánku, úzkostné a depresívne stavy. Pravidelným užívaním sa redukujú nežiadané pocity a napätie svalov. V organizme sa dostavuje uvoľnenie a zníženie pocitu stresu.“

Chudnutie

Konopný olej vplýva na urýchlenie tráviacich procesov, podporuje tak pravidelné vyprázdňovanie. Celkovo vplýva priaznivo na náš metabolizmus a urýchľuje ho, čím napomáha pri strate nadbytočných kilogramov. Taktiež bráni ukladaniu tuku vo vnútorných orgánoch. Pravidelným cvičením, zdravou a vyváženou stravou v kombinácií s užívaním konopného oleja napomôžete vášmu zdravému chudnutiu a celkovej kondícii tela.

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Vnútorné použitie oleja

Konopný olej má svoje využitie aj v kuchyni. Pre svoju orieškovú chuť sa pridáva do rôznych pokrmov. Ideálny je na studené pokrmy ako sú nátierky a šaláty. Keďže je lisovaný za studena, jeho tepelná úprava by zničila všetky prospešné látky, ktoré obsahuje. Ako doplnok stravy sa odporúča konzumovať pred jedlom 1-2 polievkové lyžice denne. Pri prevencií chorôb sa odporúča 1 polievková lyžica denne.

Z vnútorných orgánov má konopný olej najpriaznivejšie účinky na mozog a srdce. Mozog vyžaduje veľa zdravých tukov, aby správne fungoval. Konopný olej mu preto dodáva potrebnú výživu i ochranu. Nedávna štúdia dokázala, že práve jedna z látok obsiahnutá v oleji (polyfenol) pomáha proti tvorbe zápalov v mozgu.

Taktiež má olej pozitívny vplyv na rôzne zdravotné problémy, ako je vysoký krvný tlak, ateroskleróza, či hladina cholesterolu v krvi. Zvýšenie hladiny kyseliny alfa-linolénovej (jednej z mastných kyselín v konopnom oleji), znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Táto mastná kyselina, je tiež prítomná v rybom a ľanovom oleji. Vedci však požadujú ďalšie klinické skúšky, aby tieto výsledky potvrdili.

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Budúci výskum

Výskum konopného oleja je stále relatívne nový, najmä v Spojených štátoch a na iných miestach, kde zákony bránili výskumným pracovníkom až do nedávnej doby úplne preskúmať potenciál rastlín konope. S rastúcim počtom oblastí, sa výskum účinkov konopného oleja môže rozšíriť. Budúcnosť výskumu konopného oleja je v každom prípade sľubná. Používate ho aj vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Najnovšie články