8 vzácnych vlastností medu, o ktorých ste možno nevedeli, no môžu vám pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch

Lucia Mužlová

Med má  liečivé hodnoty už po celé stáročia. Sladká zlatá kvapalina z úľa má antibakteriálne a antimykotické vlastnosti. Med má obrovský prínos pre zdravie celého nášho tela.  Je veľkým prírodným zdrojom sacharidov, ktoré poskytujú silu a energiu pre naše telo. Jeho prírodné cukry hrajú dôležitú úlohu v prevencii únavy počas cvičenia. Hladina glukózy v mede sa vstrebáva do tela rýchlo a dôjde k okamžitému zvýšeniu energie, zatiaľ čo fruktóza je absorbovaná pomalšie poskytuje trvalú energiu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Sladidlo

med1
pixabay.com

Med môže byť použitý ako náhrada cukru v mnohých potravín a nápojov. Obsahuje asi 69% glukózy a fruktózy, čo umožňuje, aby bol použitý ako sladidlo, ktorý je  určite lepší pre vaše celkové zdravie, než je normálny biely cukor.

Chudnutie

med2
pixabay.com

Hoci má med  viac kalórií ako cukor, pri konzumácii s teplou vodou pomáha pri trávení tuku uloženého v tele. Podobne, med s citrónovou šťavou alebo škoricou vám pomôže  pri znižovaní hmotnosti.

Zdroj vitamínov a minerálov

med4
pixabay.com

Obsahuje celý rad vitamínov a minerálov. Typ vitamínov a minerálnych látok a ich množstvo závisí od druhu kvetov používaných pre včelárstvo. Obyčajne med obsahuje vitamín C, vápnik a železo. Jeho antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti môžu prispieť k zlepšeniu tráviaceho systému a pomôže vám zostať zdravý a bojovať s chorobou. Ak chcete vidieť tento zdravotný prínos medu pre vaše zdravie. Každé ráno pred raňajkami zmiešajte v šálke horúcej vody lyžičku medu s citrónovou šťavou a vypite.

Antioxidanty

med6
pixabay.com

Obsahuje nutraceutiká, ktoré sú veľmi účinné pri odstraňovaní voľných radikálov z tela. Výsledkom je lepšia imunita a sme odolnejšími proti mnohým nepriaznivým vplyvom prostredia. Dokonca sa to týka aj tých potenciálnych smrteľných, ako je rakovina alebo ochorenie srdca.

Starostlivosť o pleť s mliekom a medom

med3
pixabay.com

Mlieko a med sú často podávané spoločne, pretože obe tieto zložky pomáhajú pri vytváraní hladkej a krásnej pleti.  Preto je dobre si každé ráno dopriať práve teplé mlieko s medíkom. A výsledky zbadáte čoskoro.

Hojenie rán

Med pomáha pri liečbe širokej škály ochorení, vrátane kvasinkovej infekcie a bolesti artritídy. Jeho antiseptické vlastnosti znižujú rast niektorých baktérií, udržuje vonkajšie rany čisté a bez infekcie. Med bol používaný ako prírodný liek v liečbe na prvú pomoc rán, popálenín, pretože je schopný absorbovať vlhkosť zo vzduchu a podporuje hojenie. Jeho antibakteriálne vlastnosti zabraňujú infekcii znižuje sa aj opuch a bolesť, a dokonca aj jazvy.

Bolesť hlavy z alkoholu

med5
pixabay.com

Každý z nás to pozná príšerná bolesť hlavy z nadmerného pitia alkoholu. Bojovať s  následkami môžete už aj s medom. Med je šetrný k žalúdku a obsahuje zmes prírodných cukrov, ako je fruktóza, ktorá je známa, ako urýchľovač oxidácie alkoholu v pečeni, pôsobí ako „vytriezvenie“. Postupujte podľa tohto receptu: 15 ml tekutého medu s 80 ml pomarančovej šťavy a 70 ml prírodného jogurtu.

Bolesť hrdla

Med pomáha pri liečbe bolesti v krku. Vďaka svojej antimikrobiálnej vlastnosti, med upokojuje a to nielen v krku, ale môže tiež zabiť niektoré baktérie, ktorá spôsobujú infekciu. Recept pri liečbe bolesti v krku: Vezmite lyžicu medu a štyri polievkové lyžice citrónovej šťavy a ešte pridáme štipku soli. Kloktáme a vypľujeme. Účinky sa dostavia čo v najkratšom čase.

zdroj: babskeveci.sk (Žaneta Sivoňová)

Najnovšie články