Nordic Walking: Zdravý pohyb pre každú ženu, ktorý s vašim telom urobí hotové zázraky

Lucia Mužlová

tulacky.sk

S nastupujúcou zimou a chladnejším počasím je na našich cestách vidno stále menej motorkárov, cyklistov, bežcov a tiež fanúšikov „nordick walking“ – severskej chôdze s palicami. Tento šport je pomerne mladý, najmä v našich končinách. Z času na čas sa mi podarí vyjsť za hranice mojej rodnej krajinky, a aj v zahraničí som si všimla, že chôdza s palicami je čoraz viac populárna. Preto som sa rozhodla vám tento nenáročný šport priblížiť.

Článok pokračuje pod videom ↓
nordicwalking3
discovermontecucco.it

Nordick walking vznikol vo Fínsku. Odkedy to viem, je mi oveľa jasnejší dôvod pomenovania tejto nenáročnej pohybovej aktivity, ktorú môžete vykonávať takmer v každom veku. Na rozdiel od niektorých iných športov je aj finančne nenáročný. Potrebujete naň len špeciálne palice, podobné lyžiarskym. Sú vybavené kovovými hrotmi alebo gumovými nadstavcami podľa typu terénu.

nordicwalking2
fit2gether4all.com

Pri severskej chôdzi spaľujete kalórie, zlepšujete si kondíciu, zapájate viac ako 600 svalov. Vďaka opore, ktorú palice poskytujú, nezaťažujete kĺby, čo je obrovskou výhodou zo zdravotného hľadiska, a aj lekári tento šport odporúčajú. Jeden známy pán v strednom veku, ktorý mal veľké zdravotné problémy kvôli nadváhe, práve pomocou nordick walkingu za relatívne krátky čas schudol 15 kíl a získal tým späť drahocenné zdravie. Dosiahol to vďaka pevnej vôli, pravidelnému stravovaniu a prechádzkam s palicami dvakrát denne.

nordiwalking5
fit2gether4all.com

Palice sú skladateľné, tým pádom si ich môžete vziať takmer všade so sebou. Výbornú spoločnosť vám budú robiť v parku, na asfaltovej ceste, v lese, na horách, na nedeľnej prechádzke, pri spoznávaní nových miest a obcí na Slovensku aj v zahraničí.

nordicwalking4
escardio.org

Ďalšou výhodou je, že ak radi športujete sami, severská chôdza je pre vás to pravé. A ak máte, naopak, radšej kolektívne športy, severská chôdza je pre vás viac ako ideálna. Očarené týmto športom sú aj štyri ženy v dôchodkovom veku, ktoré osobne poznám a obdivujem. Pravidelne trikrát do týždňa sa o siedmej ráno stretávajú, vybavené palicami, teniskami a reflexnými vestami. Majú dve obľúbené trasy a stali sa ich súčasťou. Ľudia ich registrujú, zdravia, povzbudzujú, niektorí im núkajú pohár vody. Mne sa páči, že sa tým udržujú nielen vo fyzickej kondícií, ale si cestou si poklebetia a občas si po športovom výkone zájdu na kávičku. Stali sa z nich priateľky, ktoré pravidelným športom robia niečo pre svoje zdravie, a ak je vonku nepriaznivé počasie, chýba im to.

Tak čo, skúsite to aj vy? Máte s týmto športom nejaké skúsenosti? Dajte nám vedieť svoje názory v komentároch. Veď čo môže byť lepšie, ako pekná prechádzka v srdci prírody?

zdroj: babskeveci.sk (Zoja)