Už od tohto dátumu si možno za vyšetrenie u lekára zaplatíme. Poisťovne a ambulancie sa dohodli len na krátko

Kristína Hagarová

Foto: TASR

Ambulantní lekári dostali ešte mesiac navyše. Spoločne so zdravotnými poisťovňami tak majú čas na ďalšie rokovania. Zmluvy majú podpísané na 31 dní a veria, že práve počas nich nájdu kompromis.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TVNoviny, ambulancie aj poisťovne veria, že nájdu kompromis a zabezpečia pacientom dostupnú zdravotnú starostlivosť. Nie je to však také jednoduché. Ambulantní lekári, tak ako všetci ostatní, bojujú s infláciou. Niektorí si museli zobrať pôžičku, z ktorej financujú chod ambulancie. Vláda im síce sľúbila finančnú pomoc vo výške 283 miliónov eur, tým sa to však nekončí.

Nevýhodné zmluvy

Medzi zástupcami ambulantného sektora a zdravotnými poisťoovňami, cez ktoré sa majú peniaze dostať k lekárom, prebehli dlhé rokovania, ktoré potrebujú čas. Ten zatiaľ nestačil na to, aby našli kompromis, preto si vypýtali ďalší mesiac navyše, to znamená do apríla. Podľa výkonnej riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Nadi Trenčanskej Bedušovej si ambulancie nemôžu dovoliť zostať uväznené v nevýhodných zmluvách, a to hlavne v prípade, že ceny vstupných materiálov rastú zo dňa na deň.

Od apríla si za vyšetrenie možno zaplatíte

Ministerstvo zdravotníctva má okrem toho vydať vyhlášku o prerozdeľovacom mechanizme, ktorá má rozdeliť peniaze medzi jednotlivé zdravotné poisťovne a až potom sa budú vedieť dohodnúť s ambulanciami. Vyhláška stále nie je dokončená a rokovania stále prebiehajú. Pokiaľ sa zástupcovia ambulantných lekárov a zdravotné poisťovne do konca marca nedohodnú, väčšina lekárov zmluvy nepodpíše. Ak by sa stali nezmluvnými, pacienti by si museli za zdravotné vyšetrenie zaplatiť.