Vek odchodu do dôchodku bude opäť rásť. Pozrite si, kedy vás čaká odchod do penzie

Hyriaková Kristína

FOTO TASR - Michaela Zdrailová

Ešte bývalá vláda zrušila dôchodkový strop, ktorý bol na úrovni 64 rokov. Ten sa bude týkať len tých budúcich seniorov, ktorí sa narodili v roku 1966 a skôr. Mladí pôjdu do dôchodku na základe strednej dĺžky dožitia v danej krajine. Pri ženách platí trochu iné pravidlo, no aj im sa dôchodkový vek každým rokom zvyšuje. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový dôchodkový vek sa bude týkať ľudí narodených od roku 1967. Ľuďom, ktorí sa narodili v tomto roku, sa zvyšuje dôchodkový vek o jeden mesiac. Ako informoval ešte v roku 2022 Jozef Mihál, pre ročník 1967 sa bude skúmať hodnota strednej dĺžky života v rokoch 2009 až 2020. Toto rozpätie sa rozdelí na sedem samostatných päť rokov trvajúcich referenčných období. V každom z nich sa potom skúma zmena strednej dĺžky života. To znamená, že ľudia bez detí, narodení v roku 1967, pôjdu do dôchodku vo veku 64 rokov a jeden mesiac.

Ako to bude fungovať po novom?

Ešte vlani mohli odísť do dôchodku bezdetní muži a ženy vo veku 63 rokov, dôchodkový vek v roku 2024 sa predĺžil o dva mesiace. V roku 2023 sa pri žiadosti o dôchodok riešil len dátum narodenia a pokiaľ mladší človek vychoval dieťa, mohol ísť do penzie skôr.

U žien platia iné pravidlá

Čo sa týka žien, od mužov sa výpočet ich dôchodkového veku odlišuje. Za každé vychované dieťa sa im dôchodkový vek zníži o šesť mesiacov, maximálne však o 18, teda za tri vychované deti. Každý rok sa však dôchodkový vek žien zvyšuje asi o dva mesiace. Ako informuje portál Pravda, ženám, ktoré sa narodili v rokoch 1954 až 1957, ktoré sú matkami dvoch alebo viacerých detí, ich dôchodkový vek môže byť znížený.

Vypočítajte si, kedy pôjdete do dôchodku vy

Najnovšie články