Jednoduchý test odhalí či je rúško, ktoré nosíte, skutočne kvalitné. Stačia k tomu len tieto 2 kroky

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Rúška sú už takmer rok súčasťou našich životov. Kým minulý rok sa väčšina z nás sústredila na ich vyrábanie, teraz sa mnohí z nás sústredia hlavne na respirátory. Nie je však rúško ako rúško.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rúška sa stali súčasťou bežných dní nielen u nás, ale aj v krajinách, kde to povinné nebolo. Vzhľadom na to, že vírus zmutoval, je teraz skutočne dôležité, aby sme sa chránili, ako je to možné. Portál BestLifeOnline prišiel s jednoduchým testom, ako zistiť či je rúško, ktoré máte, skutočne kvalitné.

Foto: unsplash

Podržte rúško oproti svetlu

Gregory Poland, riaditeľ výskumnej skupiny vakcín na klinike Mayo pre Washington Post uvedol, že keď rúško podržíte oproti svetlu, môžete zistiť, koľko ochrany vám maska v skutočnosti poskytuje. Na vykonanie testu môžete použiť baterku, slnečné svetlo alebo aj telefón. Ak cez masku vidíte, nie je to kvalitné rúško.

Foto: unsplash

Nasaďte si rúško a skúste sfúknuť sviečku

Ak chcete absolvovať ďalší test, môžete vyskúšať aj tento trik. Pokiaľ je rúško kvalitné, nemali by ste byť schupný sfúknuť sviečku, keď ho máte nasadené. Je to rýchly spôsob, ako zistiť, ako ľahko vzduch prechádza rúškom. Ak sviečku sfúknete, je to znamenie, že vaša maska neposkytuje dostatočne pevnú bariéru.

Domáce testy

Odborníci však upozorňujú na to, že tieto testy nie sú na 100 % spoľahlivé a užitočné. Mnohí upozorňujú, že ani test so sviečkou nie je neomylný a nezohľadňuje vonkajšie premenné, ako sú napríklad typ sviečky alebo sily v pľúcach. Zároveň sa domnievajú, že tento test môže byť účinný pri vyraďovaní rúšok, ktoré nie sú funkčné.

Podľa vedcov je dôležité, aby ľudia používali rúška schválené odborníkmi, pretože práve to je najlepšie, čo môžete v tejto dobe urobiť. Je podstatné, aby ste teraz dali hlavne na rady odborníkov.