Za čo si môže lekár účtovať poplatky? Analytička upozornila na to, čo už nie je legálne

Hyriaková Kristína

FOTO TASR - Ján Krošlák 

V slovenskom zdravotníctve existuje niekoľko poplatkov. Mnohí pacienti však majú pochybnosti o tom, ktoré sú legálne a ktoré nie. Na otázky odpovedala analytička.

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál TVNoviny spísal hneď niekoľko dôležitých vecí, na ktoré upozornila analytička Jana Ježíková v Teleráne. Upozornila na to, kedy sa majú pacienti brániť a ktoré poplatky sú bežné. Legálne poplatky sú definované v zákone, pričom lekárom ich schvaľuje samosprávny kraj.

Tieto poplatky nie sú legálne

To je napríklad vyšetrenie mimo ordinačných hodín. Maximálny poplatok za takéto vyšetrenie je 30 eur. Známy je aj dvojeurový poplatok na pohotovosť či desaťeurový za vyšetrenie na urgentnom príjme. Poplatky tiež lekár môže vybrať aj za vystavenie potvrdenia do zamestnania či školy, výpisy zo zdravotnej karty pre nezdravotnícke účely a podobne. Podľa analytičky lekár nemôže vyberať poplatok za objednanie na konkrétnu hodinu, pokiaľ poskytuje starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia.

Taktiež si nemôžu pýtať príplatok za modernejší prístroj alebo bezbolestnú metódu. Pokiaľ si od vás lekár pýtal neoprávnene peniaze, môžete sa podľa portálu sťažovať na župe. Odborníci vám neskôr poradia, či je poplatok legálny, poprípade sa môžete obrátiť aj na poisťovňu.

Najnovšie články