Odborníci skritizovali pripravovanú 100-eurovú jednorazovú pomoc. Vláde radia zdvihnúť tieto príspevky

Hyriaková Kristína

Foto: maxpixel

Vláda avizovala jednorazovú pomoc pre rodiny s deťmi či pre sociálne odkázaných. Podľa odborníkov to však nebude stačiť.

Ako uvádza portál TVnoviny, odborníci radia vláde, aby skôr zdvihla sociálne dávky, detské prídavky a vo všeobecnosti štátne príspevky. Minister práce už však avizoval, že príspevky pôjdu hore, no až od budúceho roka. Zdražovanie sa pritom týka každého z nás a ceny bývania, paliva a potravín mnohých zrazili na kolená. Zvyšovanie cien cítia chudobní aj bežní pracujúci.

100-eurová pomoc nestačí

Zdražovanie sa pritom ešte len rozbieha a zdá sa, že bude pokračovať. Vláda sľúbila zraniteľným skupinám jednorazový príspevok 100 eur, ten však ešte nie je dohodnutý a odborníci diskutujú o tom, či to vôbec stačí. Hovorí sa aj o zvyšovaní životného minima, a to o necelých 7 %. Zvyšovať by sa mali aj spomínané prídavky, ale oveľa menej ako je inflácia a až od roku 2023.

Odborníci však tvrdia, že ceny idú hore šialeným tempom a je potrebné na to zareagovať v zrýchlenom konaní a aby zvyšovanie dávok bolo podľa toho, aká je inflácia v tomto roku, a to už v máji alebo v júni. Vláda by nemala ľudí len odbiť jednorazovou pomocou, ale prijať systematickú pomoc, na čo upozornila aj prezidentka.

Najnovšie články