Táto jednoduchá metóda čistenia domácnosti zmenila môj život! Poriadok som si urobila v domácnosti, v práci a hlavne aj v hlave

Monizz

Metóda efektívneho čistenia a upratovania domácnosti. Znie to ako šialenosť, no opak je pravdou. Viete, ktorý národ sa vyznačuje najväčšou poriadkumilovnosťou?

Článok pokračuje pod videom ↓
japonka1
takprosto.cc

Marie Kondo sa živí ako profesionálna poradkyňa, ktorá pomáha ľuďom obnoviť poriadok v dome. Spolu s domom však robí poriadok aj v ich mysliach. Ľudia sa vďaka nej učia efektívne upratovať a nezavaľovať sa pritom zbytočnou prácou. Ako inak, Marie Kondo je Japonka. O Japoncoch je známe, že väčšina z nich má vďaka svojim zásadám v rodine, kultúre a tradíciách zakorenený zmysel pre zásady a poriadok aj v domácnostiach.

Ľudia, ktorí počúvali Mariine rady, si odrazu uvedomili, koľkými zbytočnosťami mali zapratané svoje domovy. Naučili sa nepotrebné veci nemilosrdne vyhodiť a popritom sa začali aj obklopovať ľuďmi, ktorí o ich pozornosť stoja. Okrem prebytočných vecí v dome prehodnotili aj svoje názory na priateľstvo a spolu so svojimi domovmi upratali aj v týchto sférach.

Zbaviť sa vecí, ktoré už netešia

Podľa Marie Kondo všetko a všetkých možno rozdeliť na dve skupiny. Na tých, ktorí z nás profitujú, alebo na tých, ktorí nás svojou prítomnosťou tešia. Preto by sme zo svojich životov a domovov mali odstrániť všetky veci, ktoré nás netešia alebo pre nás nie sú užitočné. Skutočne užitočné. Nie také, ktoré raz v budúcnosti „možno, hádam, asi, pravdepodobne“ užitočné budú.

japonka2a
takprosto.cc

V kritických oblastiach upratovať postupne

Neodporúča sa ostávať na mieste, ktoré naliehavo potrebuje generálne upratovanie. Na poriadne upratovanie v domácnosti je potrebné kritickému miestnu venovať len 20 minút denne. Počas týchto dvadsiatich minút by sme sa mali venovať výhradne jednej oblasti alebo jednému zapratanému miestu. Popri upratovaní takéhoto neporiadku je najideálnejší čas popremýšľať aj nad tým, ako postupovať v kritických vzťahoch s rodinou, priateľmi či jednoducho nepríjemných a nezvládnuteľných situáciách, ktoré život sprevádzajú.

japonka3
takprosto.cc

Šetriť miesto v skrini

Plné skrine prispievajú k nedokonalému hospodáreniu s vecami v domácnosti. Čím plnšie máme skrine, tým viac dávame najavo svoju neschopnosť šetriť efektívne. Zbavte sa preplnených skríň, šatstva, ktoré už nenosíte či harabúrd, ktoré ste za roky nazbierali a ešte stále ste ich nepoužili. Zrazu sa vyprázdni priestor a vy budete mať kam odložiť veci, ktoré práve teraz nepotrebujete. Tak teda odevy, ktoré sú práve teraz v skrini na nič, pekne poskladajte a uložte do priestoru vyhradeného pre oblečenie na letnú sezónu.

japonka4
takprosto.cc

Vešať oblečenie podľa farieb a typu

Ak budete vešať svoje oblečenie podľa farieb a typu, každý deň sa vám bude ľahšie vyberať čo na seba. Začínajte vždy v takom poradí, ako bývajú uložené farbičky v škatuľkách. Žltá, oranžová, červená, ružová, fialová, modrá, zelená, hnedá, sivá a čierna. Vedľa seba zaveste blúzky, po nich nech nasledujú šaty a po šatách nohavice. To isté v poličkách so zloženými vecami. Takto si usporiadate nielen poriadok v šatníku, ale aj vo vlastnej hlave. Neuveríte, aký relax môže byť triedenie oblečenia podľa typu a farby.

japonka5
takprosto.cc

Oddeľovač vecí v zásuvkách

Niekomu sa to zdá ako zbytočný komponent, ktorý len zaberá potrebné miesto, pre človeka poháňaného výzvou niečo zmeniť je to nepredstaviteľný pomocník. Zásuvky budú plné uprataných vecí a na stoloch sa nebudú povaľovať skrinky na šperky, na líčidlá, ani krabičky na hodinky či lieky. Všetko bude mať svoje miesto v zásuvkách, a tak isto budete aj vy pôsobiť na svoje okolie. Žiaden neporiadok, ale usporiadaný život, usporiadané myšlienky.

japonka6
takprosto.cc

Neplytvať papierom

V dnešnej dobe odporúča Marie Kondo používať na zapisovanie denných záznamov elektronické prístroje. Mobily, tablety alebo iné elektro-schránky môžu byť plné poznámok bez toho, aby ste plytvali papierom a uštedrovali tak bezmála ťažko skúšanej prírode ďalšie údery.

japonka7
takprosto.cc

Poriadok v dome

Poriadok v dome – to nie je len krása, čistota a pohodlie. Poriadok v skriniach a v miestach, kam nevidno je paralelou poriadku v našich mysliach a srdci, do ktorého vidí len ten, kto nie je cudzí. Keď máte neporiadok doma, môže to na vás vplývať aj v práci či v osobnom živote. Nezabudnite si preto vo svojich domovoch urobiť poriadok a pohodlie. Také isté sa potom usadí aj vo vašich vzťahoch a myslení.

japonka8
takprosto.cc

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Najnovšie články