Od roku 2023 si mnohí seniori prilepšia. Dôchodky narastú o historickú sumu, pozrite si prehľad

SITA , Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Dôchodky sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 11,8 percenta. Ide o percento medziročnej inflácie za domácnosti dôchodcov za prvý polrok tohto roka, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

Priemerná starobná penzia, ktorá aktuálne dosahuje 515 eur, tak od budúceho roka stúpne o viac ako 60 eur. Bude to historicky najvyšší nárast penzií. Pre minimálne dôchodky platí osobitný mechanizmus, valorizácia sa ich priamo netýka. Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka zvýši o 11,8 percenta jeho pôvodne vypočítaný dôchodok. Sociálna poisťovňa ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok.

Suma minimálneho dôchodku sa nemení

Zároveň platí, že suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka nemení. Ak bude po zvýšení dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára budúceho roka, nárok na minimálny dôchodok zaniká. Poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Od začiatku tohto roka sa dôchodky zvýšili o 1,3 percenta. Išlo o medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok minulého roka.

Najviac si prilepšia títo seniori

Ako informuje portál TVNoviny, navýšenie sa dotkne viac ako 1,4 milióna penzistov. Portál tiež zverejnil tabuľku, v ktorej je prehľad toho, ako sa ceny menia. Tí, ktorí v tomto roku poberajú dôchodok 300 eur, budú v budúcom roku poberať 335,4. Tí, ktorí tento rok poberajú 500 eur, budú v roku 2023 poberať 559. Najviac si však prilepšia seniori, ktorí poberajú najvyšší dôchodok. Seniori, ktorí majú v tomto roku dôchodok 1000 eur dostanú v roku 2023 až 1118 eur.

1
Komentovať