Toto je jeden z najdôležitejších dní v roku 2017. Vedeli ste, že počas tohto sviatku nemôžete robiť toto?

Lucia Mužlová

Na Veľkú noc, teda od Veľkého piatku až po Veľkonočný pondelok platili v mnohých domácnostiach pravidlá, ktoré dnes dodržuje už naozaj málokto. Keď som ešte bola malá, pamätám sa, že sa u nás nemohlo strihať nožnicami a ani zašívať deravé ponožky. Babička nám to nedovolila, pretože to vraj prináša nešťastie do domu. A nejedná sa len o to, že používame ostré predmety. Cez Veľkonočné sviatky by ste nemali vykonávať žiadne domáce práce. Stihli ste ich v predstihu?

Článok pokračuje pod videom ↓
1
takprosto.cc

Cez tieto sviatky je u nás štátny sviatok, to znamená, že väčšina z nás je doma, stretávame sa s rodinou, ktorú počas roka možno nevídame. Celý tento čas by sme podľa tradícií mali prežiť v pokoji. Prečo je ale také dôležité dodržiavať staré tradície?

Veľká noc je jeden z najvýznamenejších kresťanských sviatkov, oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Tento sviatok však oslavujú aj židia, ako Pesach a aj gréckokatolíci a pravoslávny ako sviatok Pascha. Veľkonočné oslavy sa u nás na Slovensku líšia od regiónu k regiónu. Pozrieme sa na niektoré tradície, o ktorých ste možno ani netušili.

7. apríl (v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi) je deň Zvestovania a jedná sa o veľký náboženský sviatok. Od tohto dátumu je to presne 9 mesiacov do Vianoc a zároveň sa jedná o deň prvej jarnej slávnosti. Toto je deň kedy, archaniel Gabriel oznámil Márii, že sa jej narodí Syn Boží. U nás sa Zvestovanie oslavuje 25. marca.

Aj preto niektorí veriaci veria, že v tomto období by mala byť žena v pokoji počas dňa. Neodporúča sa vykonávať domáce práce, pretože to podľa starých tradícií prináša nešťastie. Všetky domáce práce by ste mali odložiť na ďalší týždeň. Je to však aj deň, kedy máte šancu požiadať blížneho o odpustenie. Môžete sa pomodliť za ľudí, ktorí vám ublížili a voči ktorým pociťujete zášť. Mali by ste dôjsť k harmónii.

V tento deň podľa tradícií odpočívajú aj zvieratá. Nemali by ste sa púšťať do uzatvárania obchodov a dohôd, tieto veci môžu počkať. V žiadnom prípade by ste sa nemali s blízkymi hádať a vytvárať dusnú atmosféru a konflikty.

easter-2197043_960_720
pixabay

Lepšie však poznáme iné slávnostné dni a to Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Tieto dni sú sprevádzané kresťanskými tradíciami. Končí sa 40-dňový pôst, ľudia by sa mali viac zamýšľať nad svojím životom. Symbolom Veľkej noci je teda hlavne čistota. Váš príbytok by mal byť teda do týchto veľkých osláv čistý, treba to však stihnúť práve do štvrtka. Na Veľký piatok bolo v minulosti totiž zakázané aj siať a orať, či inak sa starať o zem.

Ktoré Veľkonočné tradície dodržiavate vo svojej rodine? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk, takprosto.cc