Čakajú nás v roku 2023 biele Vianoce? Najnovšia predpoveď poteší všetkých milovníkov snehu

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Do Vianoc skutočne zostáva už len pár dní, a tak ako každý rok, tak aj tento si mnohí ľudia želajú, aby boli biele. Pre tých, ktorí o tom snívajú, máme dobrú správu. Teraz je vysoká šanca, že Vianoce budú pod bielou perinou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Imeteo, akonáhle príde december, mnohí ľudia čakajú na to, aké bude počasie na Vianoce a či sa vôbec dočkáme snehu. Aj keď počasie sa dopredu príliš predpovedať nedá, v posledných rokoch boli vyvinuté nástroje a systémy, ktoré vedia určiť istú pravdepodobnosť.

Šance na biele Vianoce sú vysoké

„Špecializovaný portál Severe Weather Europe na základe modelov ECMWF z Európy a GEFS z Národného centra pre environmentálnu predpoveď v Spojených štátoch zisťoval prvé prognózy ohľadom tohtoročných Vianoc. Zdá sa, že tieto Vianoce by mohli byť na Slovensku konečne biele,“ píše Imeteo, no dodáva, že pri dlhodobých predpovediach sa na ne nedá celkom spoľahnúť.

Dlhodobé predpovede sú priaznivé

Podľa ECMWF vidieť nadnormálne zrážky vo veľkej časti strednej a severnej Európy počas vianočných sviatkov. Spôsobí to západné prúdenie, ktoré prinesie viac vlhkosti z Atlantiku.

Sneh by mal byť aj v nížinách

Najnovšie články