Skvelá správa pre mnohých Slovákov, už čoskoro by si mohli prilepšiť o 450 eur. Na peniaze by mala nárok táto skupina

SITA

Foto: unsplash

Poslankyne hnutia Progresívne Slovensko (PS) navrhujú prijať nový zákon o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa. Cieľom je nanovo zadefinovať a nastaviť príspevok na starostlivosť. Nárok naň by sa tak mal predĺžiť až do veku, keď deti nastupujú na povinnú školskú dochádzku. Zároveň navrhujú navýšiť sumu na 450 eur.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zmení sa aj nárok na jeho poberanie, a to tak, aby ho mohli využívať aj osoby, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko. Poslankyne chcú taktiež zaviesť súbeh tohto príspevku s rodičovským príspevkom, a to v prípade, ak sú v rodine dve alebo viac detí.

Predkladateľky navrhujú, aby príspevok mohli čerpať všetci rodičia, ktorí sa preukážu pracovným pomerom. Účelom príspevku je taktiež podporenie zamestnanosti a vytvorenie podmienok, ktoré im umožnia zosúladiť ich pracovný, osobný a rodinný život.

Kto bude mať nárok na príspevok?

„Nárok na príspevok na skôr narodené dieťa bude mať aj rodič, ktorý v tom čase poberá rodičovský príspevok na mladšie dieťa. Tento príspevok budú môcť využiť aj rodiny s deťmi, ktorým nevznikol nárok na tzv. predĺžený rodičovský príspevok podľa zákona o rodičovskom príspevku účinného od 1. augusta 2023. Ide o tých rodičov s deťmi, ktorí z rôznych dôvodov nestihli riadny zápis do materskej školy v mesiaci máj, a teda nemajú nárok poberať predĺžený rodičovský príspevok,“ uvádzajú poslankyne v návrhu.

Dokedy ho budú poberať?

Najnovšie články