Nová štúdia o koronavíruse hovorí jednoznačne: Ľudia, ktorí ho prekonali, trpia touto poruchou

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Nová štúdia zistila, že pacienti, ktorí prekonali koronavírus s vážnejším priebehom, trpia kognitívnou poruchou, ktorou si prechádzajú mnohí ľudia, ktorí majú 50 až 70 rokov. Je to podobné, ako keď prídete o 10 bodov svojho IQ.

Ako informoval portál News.sky, prišiel na to tím vedcov z Cambridge univerzity a Imperial College London. Podľa nich sa môžu tieto vedľajšie účinky objaviť aj u ľudí, ktorí prekonali koronavírus pred viac ako šiestimi mesiacmi a postihnúť môžu aj ľudí, ktorí mali mierny priebeh koronavírusu.

Niektorí pacienti sa nemusia zotaviť

Vo svojej štúdii uviedli, že sa môže tiež stať, že sa pacient vôbec nezostaví. V Británii môže byť postihnutých približne 400-tisíc ľudí, ktorí infekciu prekonali. Rastie tiež počet dôkazov, že covid spôsobuje trvalé psychické a kognitívne problémy, ktoré cítia aj mesiace po tom, čo infekciu prekonali.

Foto: unsplash

Známe sú problémy a poruchu ako únava, porucha spánku, stresová porucha, úzkosti alebo aj mozgová hmla. Predchádzajúca štúdia v Spojenom kráľovstve poukazovala na to, že približne jeden zo siedmich pacientov hlásil príznaky, ktoré zahŕňali kognitívne ťažkosti, a to aj 12 týždňov po pozitívnom teste.

Taktiež až tri štvrtiny hospitalizovaných pacientov uvádza, že aj po šiestich mesiacoch stále trpia kognitívnymi problémami.

1
Komentovať