4 ranné návyky, ktoré dokážu ovplyvniť kvalitu vášho spánku. Ak robíte jednu z týchto vecí, nečudujte sa, že sa nevyspíte

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Nový prieskum ukázal, že len jeden z 10 dospelých vo Veľkej Británii má každú noc kvalitný spánok. Možno by ste však netipovali, že jeho kvalitu môžete ovplyvniť už ráno.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál ScienceTimes, spoločnosť Motion Nutrition vo svojom prieskume zistila, že až 17 % sa nikdy nezobudí s pocitom oddýchnutia a 50 % opisuje svoj spánok ako nedostatočný. Je všeobecne známe, že zlá kvalita spánku spôsobuje, že sa ľudia cítia unavení a majú počas dňa menej energie.

Foto: needpix

Ako môže vaša ranná rutina ovplyvniť váš nočný spánok? Pre portál to prezradila Phoebe Liebling. Zároveň prezradila 4 návyky, ktorých by ste sa mali ráno zbaviť, ak sa chcete kvalitne vyspať.

Nejete na raňajky bielkoviny

Kvalitný spánok súvisí s udržiavaním stabilnej hladiny cukru v krvi. Väčšina ľudí však konzumuje sacharidy počas raňajok a vyhýba sa bielkovinám. Pokiaľ vám vo večerných hodinách hladina inzolínu prudko vyskočí, môže to spôsobiť poruchy spánku, pretože to vystrelí signál k telu, aby sa zobudilo a myslelo si, že potrebuje energiu.

Foto: unsplash

Pitie kávy

Phoebe taktiež neodporúča piť hneď po prebudení kávu. Tá spúšťa stresovú reakciu, ktorá narúa prirodzené hormóny bdenia a spánku. Ak máte zlý spánok, mali by ste si od kávy postupne odvykať.

Používanie mobilu či počítačov

Ak začínate deň tým, že beriete do ruky mobil alebo si sadáte za počítač, je jasné, že môžete mať problém. Deň by ste mali začínať prirodzeným svetlom a nie sledovaním monitoru.

Foto: unsplash

Intenzívne kardio cvičenie

Ak sa rozhodnete hneď ráno pre intenzívne cvičenie kardia, môže to váš spánok večer poriadne zhoršiť. Toto u mužov celkom funguje, u žien však vôbec nie. Phoebe radí ženám, aby prestali s intenzívnym kardio cvičením, aby zlepšili kvalitu spánku a začali túto energiu využívať rozumne.

Nedostatočný spánok a prerušovaný spánok počas noci môže výrazne ovplyvniť kvalitu spánku, ale aj únavu počas dňa. Ospalosť následne odvádza pozornosť od pracovného výkonu a zvyšuje riziko nehôd.

Najnovšie články