O tomto by mal vedieť každý, kto sa v tomto období chystá na očkovanie proti chrípke, alebo ju už dostal či prekonal

Monizz

Chýry o škodlivosti alebo neškodlivosti očkovaní vo všeobecnosti sa šíria stále a ľudia sa delia na dva tábory – zástancov očkovania a protivníkov očkovania. Ako je to ale naozaj a v čom je očkovanie škodlivé? Ak ste sa dali zaočkovať proti chrípke a mali ste po očkovaní nežiadúce reakcie alebo ste sa cítili zle, bolo to preto, že môžete byť alergici.

pixabay.com

Chrípka je závažné ochorenie, ktoré by človeka nemalo postihnúť častejšie ako dvakrát do roka. Má skôr sezónny charakter, a preto sa proti nej chránime najmä v období jari a jesene. Niekto užíva viac vitamínu C a niekto sa ide dať povinne zaočkovať. Ak ju človek dostane, môžu nastať komplikácie, no najmä vtedy, keď nedodržiava základné pravidlá liečby. Hlavne odpočinok a veľa tekutín.

pixabay.com

Kontroverzné

Každá nová vakcína by mala obsahovať minuloročný vírus chrípky, pretože vedci stále nevedia odhadnúť, ako to asi bude vyzerať o rok, aký bude vírus silný a ako bude na ľudí účinkovať. Preto pracujú s tým čo majú, teda s tým „najčerstvejším“. S očkovaním sa spája riziko ochorenia krátko po vpichnutí, ale takisto sa s ním nemusí spájať vôbec nič. Vždy je to hop alebo trop.

pixabay.com

Problém však môže nastať, ak ste alergik na vajcia. Na to, aby sa vírus zachoval živý a nepoškodený, vytvárajú vedci živné médium na báze bielkovín z kuracích vajec. Pre alergikov ide o vážnu vec, s ktorou vás nikto nemusí oboznámiť. Platí to aj na inaktivované vakcíny, ktoré takisto obsahujú vaječný proteín. Najnovšie prišli správy aj o tom, že s očkovaním proti chrípke sa stupňuje aj riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Je to však naozaj tak, alebo ide len o ďalší útok zo strany oponentov očkovania?

U nás na Slovensku nie sú evidované prípady, kedy by boli nahlásené vážne komplikácie po zaočkovaní proti chrípke. Vo svete sú štatistiky trochu iné, no zároveň aj podmienky. Preto nie je dôvod na obavy. Myslíme si, že je ale dôležité, aby ľudia vedeli aj o možných rizikách.

pixabay.com

Preto si dajte pozor, ak sa chcete dať zaočkovať proti chrípke a trpíte niektorým z týchto ochorení:

Alergická reakcia na predchádzajúce očkovacie látky

Alergia na vajcia

Aktuálne prebiehajúce ochorenie akéhokoľvek charakteru s horúčkou, nádchou či respiračnými príznakmi

Astma

Zlyhávanie srdca, hypertenzia I. a II. stupňa

Akékoľvek ochorenia obličiek a nadobličiek

Ochorenia nervového systému

Chronické ochorenia pľúc alebo dýchacích ciest

Ochorenia krvi

Ochorenia endokrinného systému

Aké sú vaše skúsenosti s očkovaním? Ste zásadne pre alebo zásadne proti? Vašim názorom a skúsenostiam sa potešíme v komentároch.

Pozri aj: Podstúpila 50 plastických operácií, len aby vyzerala ako Angelina Jolie. Dnes ju nespozná ani vlastná rodina a svojou tvárou šokuje ľudí po celom svete

zdroj: babskeveci.sk, takprosto.cc

0
Komentovať