Tieto 4 jednoduché cvičenia vám zaberú len pár minút denne, no zbavíte sa nekonečnej bolesti a posilníte držanie tela

Monizz

Ľudia so správnym držaním tela majú nielen atraktívnejší vzhľad, ale cítia sa aj komfortnejšie a zdravšie. Správne držanie tela totiž zlepšuje krvný obeh a dýchanie a pomáha vašej chrbtici. Aj keď nemáte prácu, ktorá by bola pre vaše držanie tela namáhavá, starať sa o ňu treba.

tit
brightside.me

Chrbtica potrebuje odpočinok, aj keď nie je denne extrémne namáhaná. Preto jej ho doprajte a uvidíte, že sa vám vaše zdravie odvďačí. Nielen poriadnou dávkou energie, ale aj zlepšením vytrvalosti a vzhľadu. Vystretí ľudia pôsobia oveľa atraktívnejšie ako zhrbené a boľavé chodiace kôpky nešťastia. Tieto štyri jednoduché cvičenia vám pomôžu znížiť napätie a posilniť chrbtové svalstvo.

Dychové cvičenie

1
yogajournal.ru

Posaďte sa do sedu podobného tureckému, ale neprekrižujte nohy cez seba. Nechajte ich len voľne na zemi. Váš chrbát tak ostane rovný, lopatky sa budú k sebe tisnúť, spustite ramená smerom dozadu. Ak vás chrbtica bolí, uľahčiť si môžete tým, že budete sedieť opretí o stenu. Musíte si však byť istí, že vaša chrbtica je rovná. Zatiahnite brucho dovnútra a dýchajte. Zhlboka. Vaše rebrá by sa mali pohybovať, zatiaľ čo brucho by malo ostať bez pohybu. S každým nádychom by ste mali mať pocit, že váš hrudník sa rozširuje. Takéto dychové cvičenie opakujte každý deň a predýchajte sa aspoň 5 minút. Ak máte čas, môžete aj viac. Po cvičení budete mať zo začiatku pocit, že sa vám točí hlava, no nebojte sa. Je to veľmi zdravé a znamená to, že cvičenie má správny efekt.

Náš tip: Dychové cvičenie je výborný spôsob meditácie a vyčistenia mysle od každodenných starostí. Popri dýchaní nemyslite na nič a zavrite pri tom oči. Okrem zdravotného účinku na vašu chrbticu a telo budete mať odpočinutú aj myseľ.

Cvičenia s ramenami

Posaďte sa do tej istej polohy ako pri predošlom cvičení alebo si sadnite na stoličku. Zhlboka dýchajte a pomaly otáčajte obe ramená naraz dopredu a do kruhu. Opakujte aspoň 20-krát, chvíľu sa predýchajte a začnite to isté cvičenie ale točte smerom dozadu a opäť do kruhu.

Pri ďalšom cvičení si roztiahnite ruky na široko, roztvorte dlane a oddeľte prsty od seba. Predstavte si, že idete objať niekoho, alebo niečo veľké (napríklad strom). Dlane sú otočené tým smerom, kam sa dívate. Ramená spustíte, zhlboka sa nadýchnite a s výdychom spojte dlane. Pri nádychu vráťte ruky do pôvodnej polohy. Cvičenie opakujte aspoň 20-krát.

Nasledujúce cvičenie si vyžaduje pevnú podložku. Necvičte ho preto na šmykľavých parketách, alebo na dlaždiciach. Postupujte podľa obrázka. Nohy rozkročte na šírku bokov, zohnite sa a ruky položte na zem na šírku vašich ramien. Vašou hlavnou úlohou je vydržať v tejto polohe tak, aby ste tlačili chodidlá čo najviac k zemi, dlane mali položené na podlahe celou plochou, ramená posunuté dopredu a hlavu udržali v predĺžení chrbtice. Zhlboka dýchajte aspoň 10-krát. Je to náročnejšie cvičenie, ale veľmi účinné. Natiahnete si chrbtové svalstvo a uvoľní sa, čo je stuhnuté. Z tejto polohy nevstávajte, ale pomaly spustite kolená na zem a zacvičte si klasické cvičenie mačky, teda zostaňte na štyroch, chrbticu s nádychom prehnite k zemi a s výdychom zasa vypučte do oblúka hore.

2
downdogboutique.com

Vyrovnávanie chrbtice

Postavte sa rovno s nohami pri sebe a snažte sa rozložiť svoju váhu rovnomerne na obe nohy. Stiahnite stehná, vystrite sa, stiahnite brucho a začnite robiť kruhy s vašimi ramenami smerom dopredu. Po niekoľkých opakovaniach môžete začať krúžiť s ramenami dozadu. Ruky môžete mať spustené pozdĺž tela, ale lepšie sa vystriete, keď ich spojíte, akoby ste sa modlili.

3
videndae.com/heute.at

Sadnite si na zem, nohy natiahnite pred seba a tisnite ich čo najviac na zem. Mali by ste zvierať 90-stupňový uhol, no ak to nejde, snažte sa udržať aspoň tak, ako sa vám dá. Ruky si položte dlaňami na zem, tak, ako na obrázku. Napnite chodidlá a špičky nahor. Dýchajte.

4
svet-unlimited.ucoz.ru

Správne sedenie

5
ottobock.ru

Pri cvičení s chrbtovým svalstvom je dôležité aj správne sedenie. Ak máte sedavé zamestnanie, dbajte na to, aby ste na stoličke sedeli rovnomerne. To znamená, že členky by mali byť zarovno s kolenami (nie pod stoličkou). Hrudník by mal byť otvorený a lopatky stlačené dohromady a ťahané smerom nadol. Neohýbajte sa v páse. Je ťažké takto sedieť celý deň, ale ak si na to spomeniete aspoň párkrát za deň, postupne si zvyknete a vydržíte čoraz dlhšie a bez bolesti.

Mávate aj vy bolesti chrbta? Ako s nimi bojujete a ako sa vám darí? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri tiež: Ruský chirurg ukázal pár jednoduchých pohybov, vďaka ktorým sa vyhnete operácii chrbtice

zdroj: babskeveci.sk (Monika), brightside.me

0
Komentovať