Dlhé mesiace sa mi vôbec nedarilo schudnúť aj keď som cvičila. Pomohlo mi až týchto 8 pravidiel zdravého stravovania

Banana

Snažíte sa cvičiť a doslova hladujete, no ručička na váhe neklesá, ba niekedy dokonca vystúpi vyššie? Veríme, že takýto stav je skutočne deprimujúci, no minimálny príjem potravín určite nie je cesta. Ak nemôžete schudnúť, niekde robíte chybu. Jednou cestou môže byť ketodéta, ktorej sme sa venovali nedávno. Ak sa ale na radikálnu stratu váhy necítite, pokojne zvoľte miernejšie tempo a dodržiavajte  nasledujúcich 8 pravidiel, vďaka ktorým je chudnutie 100% zaručené.

Článok pokračuje pod videom ↓

Každý máme nejaké predstavy o svojej vysnívanej postave, no nie vždy sa nám ich podarí naplniť. Ak ste aj vy príkladom stagnujúceho chudnutia a neúspešnej diéty, ešte nemusíte vešať hlavu. Osvojte si jednoduchých osem pravidiel, ktorými sa budete riadiť v rámci svojho stravovania a už sa nebudete sťažovať na pribúdajúce kilá.

Jedzte čerstvé prírodné produkty

pixabay.com

Darmo na majonéze píše zázračné slovíčko „light“ a na klobáskach „nová vylepšená receptúra“. Stále ide o spracované potraviny, ktoré majú vo svojom zložení množstvo konzervantov, farbív, prídavkov, dochucovadiel a tiež zbytočných sladidiel, škrobov a podobne. Nahraďte tieto spracované potraviny domácimi. Namiesto klobásy siahnite po chutnom kúsku mäsa, ktoré si upečiete v rúre alebo si šalát ochuťte olivovým olejom a citrónovou šťavou namiesto majonézy. Minimalizujte príjem spracovaných potravín z obchodu a investujte do kvalitných surovín, ktoré si pripravíte doma.

Žiadne rafinované výrobky

Rovnaký princíp ako v prvom bode. Pri spracovaní výrobkov z nich vo väčšine prípadov „odchádza“ aj vláknina, ktorá je nesmierne dôležitá pri chudnutí a zdravom trávení. Vláknina zabezpečuje chod metabolizmu a s jej dostatkom máme pravidelnú stolicu. No v bielom pečive jej nenájdete toľko, čo v kvalitnom celozrnnom chlebe. Prospeje tiež, ak nahradíte bielu ryžu hnedou a cukor medom.

Ovocie a zelenina majú byť základom

pixabay.com

Vždy svoje porcie jedál začínajte so servírovaním ovocia ale najmä zeleniny. Snažte sa nimi zaplniť väčšiu časť taniera tak, aby na ostatné potraviny nezvýšilo až toľko miesta. Naplníte svoj organizmus množstvo vitamínov, minerálov a látok dôležitých pre naše telo. Denne by ste mali prijať minimálne 400 g ovocia a zeleniny, takže pokojne toto číslo zvýšte. Tento objem ovocia a zeleniny si pekne rozdeľte na 5 denných porcií, aby ste mali po celý deň prísun vitamínov. Snažte sa, aby to bolo maximum surových produktov, no neuškodí ani niečo teplé – takže si zeleninku pokojne ugrilujte alebo jedzte dusenú.

Musíte prijať viac bielkovín

Toto pravidlo platí dvojnásobne pre ľudí, ktorí popri zdravom stravovaní aktívne cvičia alebo športujú. Bielkovina je veľmi dôležitá stavebná látka pre naše svaly a navyše sme vďaka bielkovinovým jedlám pekne sýti. Bielkoviny by spolu so zeleninou mali tvoriť základ nášho jedálnička. Preto stavte na kvalitné mäso, ryby, vajcia, tvaroh a morské plody či tofu. Nezabúdajte ani na strukoviny, obilniny a orechy.

Dodržiavajte stanovený režim

pixabay.com

Ak nemáte silnú vôľu, o to viac musíte staviť na plánovanie. Jedálniček si zostavujte pokojne aj vopred a vyhnete sa tak nečakanému zháňaniu niečoho pod zub, ak náhle vyhladnete. Jedzte tri-krát denne väčšie porcie, pomedzi ne ešte dva-krát niečo menšie. Jedlá majte po troch až štyroch hodinách a myslite na ich pravidelnosť. Ak telo naučíte jesť každý deň o rovnakom čase, nemá dôvod na to, aby si ukladalo tukové zásoby, pretože vie,že onedlho príde ďalší prísun energie. Ak sa ale zvyknete cez deň vyhladovať a večer si doprajete poriadnu večeru, vaše telo si robí zásoby „zo strachu“, že nevie kedy najbližšie mu bude dodaný ďalší prísun jedla.

Nezdravým sacharidom dajte stop

naučte sa milovať ovocie, med alebo orechy či prírodné sladidlá. každá čokoládová tyčinka a kúpené keksy predstavujú len zlo v podobe náhleho návalu cukru do krvi. Rafinovaný cukor veľmi rýchlo zvýši energiu, ktorá však presne tak rýchlo vyprchá. Naopak, zdravý cukor nám energiu dodáva postupne a vydrží nám dlhšie.

Dodržiavajte pitný režim

pixabay.com

Počuli ste to už tisíc-krát, no nedodržiavate ho po miliónty-krát. Pitný režim je pre mnohých poriadnou slabinou, no nijako inak s ním nevybabrete. Jednoducho si zvyknite chodiť všade s fľašou vody. Dospelý človek by mal prijať 30 až 35 ml vody na každý kilogram váhy. Ráta sa sem len čistá voda alebo nesladené čaje, takže ak denne vypijete 5 káv, pitnému režimu nijak neprilepšíte.

Správny spôsob prípravy

pixabay.com

Ani najkvalitnejšie diétne mäso nebude mať pre váš organizmus dobrý dopad, ak ho vypražíte v množstve oleja. Minimalizujte smaženie i množstvo použitého oleja a vyberajte si len kvalitný olivový, ľanový alebo kokosový či avokádový olej. Viac pripravujte dusenú stravu, grilujte alebo pečte veci v rúre. Zeleninu jedzte väčšinou surovú alebo si ju servírujte na pare. Nejde len o to, že z vyprážania priberiete, zabijete ním aj väčšinu dôležitých látok obsiahnutých v potravinách.

Veríme, že pomocou týchto tipov sa vám podarí dosiahnuť svoj vytúžený cieľ a budete sa cítiť lepšie aj po zdravotnej stránke.

Pozri aj: Podporuje zelený čaj skutočne chudnutie alebo ide len o mýtus? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať už navždy jasno

Jana, superfit.me

Najnovšie články