Bolestivé kútiky a herpes. Toto je 8 znakov, ktoré vám hovoria, že s vašim telom nie je niečo v poriadku

Hyriaková Kristína

Foto: Wikimedia Public Domain

Okrem balzamu väčšinou našim perám nevenujeme príliš veľkú pozornosť. Je to však chyba, ktorej by sme sa mali vyvarovať. Pery nám väčšinou vedia naznačiť aj vážnejšie problémy.

Ako uvádza portál Brightside, pery majú milión nervových zakončení a sú teda citlivejšie ako končeky prstov. Veľmi často nám môžu signalizovať, že máme skutočné problémy so zdravím a mali by sme tomu venovať pozornosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Epolle Polo Masango🇨🇲 (@je_adore_dionne),

Zapálené kútiky

Keď sa vám v rohoch úst zachytia sliny, pokožka vyschne a môže prasknúť. Pery si vtedy pravdepodobne olíznete a vtedy vznikajú ideálne podmienky na infekcie. Práve to najčastejšie spôsobuje praskliny a zapálené kútiky. Ak sa to deje príliš často, určite by ste mali navštíviť lekára.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa イェリナ (@jerianie),

Suché pery

Suché pery väčšinou naznačujú nedostatok vlhkosti v tele. Môže to mať rôzne príčiny, napríklad aj stres alebo podnebie. Určite by ste mali piť veľa vody a používať zvlhčujúce balzamy a krémy. Napriek tomu môže byť dôvodom suchých pier aj alergia. Venujte teda pozornosť aj ďalším príznakom, napríklad svrbeniu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa kayana diary (@kayana_geoffrey),

Opary a hrče na perách

Ak sa vám na perách tvoria nepríjemné hrče, väčšinou je to neškodné a môžu zmiznúť bez akejkoľvek liečby. Dôvodom môže byť reakcia na injekciu kyseliny hyalurónovej, no napríklad aj jedlo. Ak však ide o vírusovú infekciu, ako je napríklad opar, vyžaduje si to poriadne lekárske ošetrenie.

Začervenanie okolo pier

Ak sa vám okolo pier tvorí červený kruh, príčinou býva väčšinou dermatitída pier. Tú spôsobuje opakované oblizovanie pier, ktoré odstraňuje z pokožky prírodné oleje a spôsobuje začervenanie a svrbenie. Zbaviť sa toho môžete pomocou zvlhčovača a, samozrejme, vynechania tohto zlozvyku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Olivia DeGrate (@odegrate),

Vrásky na hornej pere

Ak ste si všimli, že máte nad hornou perou veľa vrások, dôvody môžu byť fyzické, ale aj emocionálne. Dávajte si pozor na zlozvyky, akými sú napríklad pitie nápojov len so slamkou alebo časté fajčenie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Danette Michelle (@michelle.danette),

Zafarbenie pier

Ak vaše pery menia farbu, existuje množstvo vysvetlení. Modré môžu naznačovať, že máte slabý obeh kyslíka v krvi. Rovnaké príznaky sú aj na prstoch na rukách a nohách. Biele alebo svetlé pery zase naznačujú anémiu, ktorá si vyžaduje lekársku starostlivosť Taktiež je možné, že máte nízku hladinu cukru v krvi, problémy s krvným obehom alebo nedostatok vitamínov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CapriClear (@capriclearoriginal),

Opuchnuté pery

Opuchnuté pery môžu byť príznakom alergickej reakcie. Ak ste si všimli, že sa zväčšujú vždy, keď používate určitý typ kozmetiky, zbavte sa ich. Ak ste si všimli, že sa vaše pery stále zväčšujú počas krátkej doby, určite zavolajte lekára.

Čierne alebo hnedé škvrny

Ak sa vám na perách objavujú čierne škvrny, môže to mať rôzne dôvody. Žiadny z nich by ste však nemali ignorovať. Bežný stav je hyperpigmentácia, ktorá môže spôsobiť hnedé škvrny, ktoré sa budú objavovať na lícach, ale aj na nose a čele. Dôvodom môže byť aj slnko, no aj rakovina kože. Tiež to môže spôsobovať absorbovanie železa v potravinách, ktoré konzumujete.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Neeta Ratti (@drneetaratti),

V každom prípade je veľmi dôležité, aby ste vedeli identifikovať, čo vám chce vaše telo naznačiť. Ak si nie ste istá, určite by ste mali navštíviť lekára.

Najnovšie články