Slová doktorky zo Slovenska zrejme vystrašia všetky mamičky. Takýto nebezpečný je pre dieťa obyčajný herpes

Hyriaková Kristína

Foto: maxpixel

Herpes alebo aj opar, je veľmi nepríjemná záležitosť, ktorá dospelým často znepríjemňuje život. Mnohí ľudia však nevedia, že čo je pre nás nepríjemné, je pre malé deti smrteľne nebezpečné. Dôkazom je aj chlapček, o ktorom informuje Unilad.

Článok pokračuje pod videom ↓

Po hroznom zážitku chce teraz matka trojročného syna varovať ostatných rodičov predtým, čo môže herpes spôsobiť. Jej chlapec takmer oslepol, keď dostal ochorenie len z jediného bozku.

Chlapec mohol oslepnúť

24-ročná Hayley Etheridge si všimla, že s jej synom Bayliem Greyom je niečo zle, keď sa mu na tvári objavila vyrážka a stal sa letargickým. Keď ho zobrala do nemocnice, lekári jej povedali, že sa dostal do kontaktu s vírusom herpes, ktorý je nebezpečne blízko jeho očí a mohol by ho oslepiť.

Nebezpečné aj pre nenarodené dieťa

Vírus HSV-1 sa stal veľmi nebezpečným pre jej malého syna, ale zároveň aj pre jej nenarodené dieťa, keďže bola v tej dobe tehotná. Aby upozornila aj ostatných rodičov, zdieľala na svojom Facebooku niekoľko fotografií a zároveň aj varovanie, aby rodičia nedovolili cudzím ľuďom bozkávať ich deti a nezáleží na tom či ide o ústa, alebo o časť tváre.

Bežná infekcia iba pre dospelých

„Myslím si, že ako človek, ktorý si týmto prechádza, musím upozorniť aj ostatných rodičov, ktorí nevedia, aký risk predstavuje bozkávať vaše dieťa alebo nechať iných ľudí, aby ho bozkávali. Videla som veľmi veľa príspevkov a diskusií na sociálnych sieťach o tom či je to normálne, alebo nie a pravdaže to normálne je. Avšak, potrebujete poznať risk a vedieť, prečo sa niekto rozhodne, že to robiť nebude. Vírus herpes simplex je bežná infekcia… pre dospelých. Pre bábätká a malé deti je nebezpečný, pretože môže spôsobiť oslepnutie a v niektorých prípadoch aj smrť.“

Našťastie sa nič vážne nestalo

„Ľudia počujú slovo herpes a myslia si, že je to len sexuálne ochorenie a ich bábätko bude v poriadku, ale to je naozaj ďaleko od tohto prípadu… niekedy sa vírus z úst a pier prenesie aj ďalej, na celú tvár a zasiahne oči. Toto je to, čo sa stalo Baylie-Grey… bol nebezpečne blízko k tomu, aby sa to stalo, našťastie to k tomu nedošlo a sledovali ho v nemocnici,“ napísala.

Dva druhy herpesov

Spomenula taktiež, že väčšinou zvyknú ľudia odporúčať, aby dieťa nebozkávali do šiestich mesiacov, no jej syn má tri roky a jeho stav bol skutočne vážny. Podľa organizácie WHO sa herpes rozdeľuje na dva typy, orálny a genitálny. Oba sú však celoživotné, teda keď ich už máte raz, môžu sa objaviť kedykoľvek. Rozdiel je však samozrejme v mieste, kde sa nachádzajú, kým genitálny herpes sa nachádza v oblasti genitálii, orálny zvyčajne na ústach a v okolí pier. Medzi hlavné príznaky patria bolestivé pľuzgiere.


Lekári ju vystrašili

Je teda jasné, že malý Baylie herpes od niekoho dostal, avšak jeho mama si nie je istá od koho, pretože žiadne viditeľné znaky herpesu na nikom nespozorovala. Doktori ju samozrejme vystrašili, keď zistili, že je tehotná a povedali jej, že mohla vírus preniesť na nenarodené dieťa. Varovali ju pred fatálnymi dôsledkami a tým, že dieťa môže byť postihnuté alebo slepé. Hayley sa však narodilo dieťa zdravé a hoci Baylie občas trpí herpesom, jeho priebeh je miernejší.

Podľa lekárky sú novorodenci najrizikovejšia skupina

Na názor sme sa opýtali aj slovenskej lekárky Márie A. zo stredného Slovenska, ktorá tvrdí, že oba typy herpesov majú odlišné prejavy, riziká a nebezpečenstvo pre tehotné ženy a deti. Najrizikovejšiu skupinu predstavujú práve novorodenci. „Pre novorodenca je extrémne nebezpečné, ak ho niekto pobozká s herpesom na perách, najviac ohrozujúci je novorodenec počas prvých 6 týždňov po pôrode,“ povedala doktorka. Najčastejší typ herpesu je práve HSV 1, ktorý sa nachádza na perách, v okolí úst, nosa, ale aj na inej časti tváre.

Herpes vzniká najčastejšie pri oslabenej imunite

„Herpes HSV 1 sa prejavuje oparom, môže byť bolestivý a spôsobovať svrbenie. Pre bežnú populáciu je potrebné vedieť, že ak už raz v živote mali HSV 1, v ich tele bude vírus do konca života, ale ľudský organizmus si vie vytvoriť protilátky proti tomuto vírusu, čo znamená, že príznaky pri znovuobjavení infekcie sú už miernejšie. Najčastejšie vzniká pri oslabenej imunite, nadmernej fyzickej alebo psychickej záťaži,“ tvrdí doktorka.

Ako je to s herpesom v tehotenstve?

Napriek tomu, že tehotnú Hayley lekári vystrašili, podľa slovenskej doktorky existujú viaceré štúdie, ktoré vyvracajú možnosť, že by bol plod ohrozený, ak má žena herpes HSV 1. „Ak sa HSV 1 objaví u tehotnej ženy, podľa viacerých štúdií plod nie je našťastie nijako ohrozený a postačuje bežná liečba náplasťami na herpes a vitamínoterapia.“ Zvýšené nebezpečenstvo však predstavuje herpes HSV 2, teda genitálny herpes. Oba vírusy v tele pretrvávajú do smrti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa drsule (@drsulemanlovespell),

Čo predstavuje nebezpečenstvo?

„Ak žena mala genitálny herpes ešte pred graviditou, nemusí byť až tak znepokojená, jej telo vďaka obranyschopnosti vie ochrániť ju aj dieťa, dokonca je dokázané, že v mnohých prípadoch sa počas tehotenstva tento vírus neobjavil. Zvýšené nebezpečenstvo tento vírus spôsobuje v prvom alebo druhom trimestri, cca do 28. týždňa gravidity, našťastie v tejto etape tehotenstva je veľmi dobre liečiteľný a bez ďalších rizík a komplikácií pre rastúci plod… Za najnebezpečnejšie a vysoko rizikové sa považuje, ak sa tehotná žena nakazí vírusom v neskoršom štádiu gravidity. Pre plod je najnebezpečnejšie a život ohrozujúce ak ide o prvú infekciu matky, pretože jej telo nemá dostatočné množstvo protilátok, ktoré by ochránili novorodenca pred prenosom.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa drsule (@drsulemanlovespell),

Žena musí rodiť cisárskym rezom

Podľa doktorky sa vtedy môže vírus na dieťa preniesť cez placentu, no častejšie sa to deje počas pôrodu, kedy dieťa prichádza s infekciou do kontaktu  priamo. Vtedy musí žena rodič cisárskym rezom. „Ak dôjde k infikovaniu novorodenca genitálnym herpesom, v najľahšom prípade môže byť postihnutá len koža dieťaťa, ale veľmi často dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva, nadobličiek, očí, kedy môže dôjsť až k strate zraku, v najkrajnejšom prípade môže byť dieťa postihnuté alebo môže dôjsť k úmrtiu.“

Doktorka taktiež zdôraznila, že najlepšou prevenciou pred vírusom je vernosť partnerov a v prípade výskytu vírusu používanie kondómov.

Najnovšie články