Tehotné ženy nakazené covidom reagujú inak podľa toho či čakajú chlapca, alebo dievča, tvrdí nová štúdia

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Pokiaľ sa tehotná žena nakazí koronavírusom, reaguje inak podľa toho či čaká chlapca, alebo dievča. Matky taktiež na chlapca prenášajú menej protilátok, než na dcéry.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza ČT24, výskum uverejnený v magazíne Science Translation Medicine zistil, že placenty nastávajúcich matiek, ktoré čakali chlapca, zvýšenú aktivitu imunitného systému, v porovnaní s placentami žien, ktoré čakali dievčatko. Vyššia hladina niektorých génov alebo proteínov, ktoré sú spojené so zvýšenou aktivitou imunitného systému, pomáhajú ochrániť plod v maternici pred možnou nákazou.

Tehotné ženy patria k ohrozenej skupine

Tehotné ženy sú v prípade nakazenia koronavírusom ohrozené, takisto aj ich dieťa. Pohlavie plodu podľa všetkého ovplyvňovalo schopnosť matky vytvárať protilátky proti koronavírusu, ale tiež aj ich prenos na dieťa. Štúdie tiež ukázali, že u dospelých, detí a aj batoliat mužského pohlavia je riziko výskytu koronavírusu častejšie.

V prípade 68 tehotných žien sa 38 z nich nakazilo koronavírusom v priebehu tretieho trimestra. V oboch skupinách bola polovica plodov mužského a ženského pohlavia. Na plod mužského pohlavia sa podľa výskumov prenáša menej protilátok, z čoho vyplýva, že chlapci sú náchylnejší k tomu, aby sa nakazili koronavírusom už v kojeneckom veku. Ďalšie informácie budú predmetom skúmania.