Sprchujete sa tesne predtým, ako idete spať? Po prečítaní tohto článku s tým určite prestanete

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Veľa ľudí miluje pocit vhupnúť hneď zo sprchy do postele. Ukazuje sa však, že to nemusí byť úplne vhodné z lekárskeho hľadiska.

Ako uvádza portál Brightside, v skutočnosti vám tento zvyk môže viac uškodiť ako pomôcť. Sprchovanie pred spaním jednoducho nie je také relaxačné a zdravé, ako by ste si mysleli. Spísal hneď niekoľko dôkazov o tom, prečo by ste sa tohto zvyku mali hneď zbaviť.

Nebudete môcť ľahko zaspať

Dať si horúci kúpeľ tesne pred spaním môže narušiť váš spánok. Lepšie spíte, keď je vaša teplota o niečo nižšia, práve vtedy sa vaše telo pripravuje na spánok. Teplá sprcha vám však teplotu zvýši a vaše telo úplne zmätie. Ak máte pocit, že si nemôžete ľahnúť do postele bez sprchy, skúste sa osprchovať vlažnou vodou.

Foto: unsplash

Búšenie srdca

Ak ste mali niekedy pocit, že vám srdce bije po teplej sprche rýchlejšie, existuje na to vedecké vysvetlenie. Horúca voda zvyšuje krvný tlak a lekári upozorňujú na to, že môže dokonca prehriať vaše telo a spôsobiť stres. Keď vám bije srdce, je pravdepodobné, že noc trávite prehadzovaním a otáčaním sa.

Kilá navyše

Chutná večera a horúca sprcha tesne pred spaním je ten najpravdepodobnejší spôsob, ako môžete pribrať. Trávenie vyžaduje zvýšený prietok krvi do žalúdka a sprchovanie spôsobuje, že krv prúdi do iných častí tela. Ak máte pocit, že potrebujete sprchu, počkajte aspoň 30 minút po jedle.

Foto: unsplash

Zlé pre vaše vlasy

Sprchovanie pred spaním a spánok s mokrými vlasmi nerobí dobrotu ani vášmu zdraviu. Spánok s vlhkými vlasmi spôsobí, že váš vankúš absorbuje vlhkosť a vytvorí dobré prostredie pre rast škodlivých baktérií. To zase môže viesť k rôznym problémom s pokožkou hlavy ako je svrbenie, podráždenie aj lupiny.

0
Komentovať