Nová štúdia hovorí jednoznačne: Toto je vek, kedy sme v živote najšťastnejší

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Každý by povedal, že jeho najšťastnejšie roky sú inokedy. Kým niekto povie, že je to destvo, iný zase hovoria o tom, že najviac srandy si užijú, keď majú 20.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pravdou je, že ohľadom najšťastnejších rokov sa robí množstvo štúdií. Zdá sa však, že vedci našli jednoznačnú odpoveď. Ako uvádza portál IFLScience, nová štúdia skúmala ľudí, ktorí majú viac ako 50 rokov, ktorí sa pozerali spätne na svoj život. Podľa výsledkov sa zdá, že najšťastnejšie roky sú medzi 30 až 34 rokom života.

Záleží od mnohých faktorov

Štúdia bola publikovaná v Springer Social Indicators Research. Ak ste už tento vek dosiahli alebo ste od neho ešte ďaleko, nemusíte však prepadať panike. Je to čisto štatistická krivka, ktorú ovplyvňuje množstvo životných udalostí a rôznych faktorov. Do nich sa zahrňujú napríklad aj udalosti, ktoré masívne ovplyvňujú výsledok a krajinu, z ktorej pochádzajú. Údaje zahŕňali informácie od viac ako 17-tisíc ľudí z 13 rôznych krajín.

Ilustračná foto: pixabay

Poskytli prehľad o svojich životných fázach, ale tiež odpoveď na otázku, kedy sa cítili najšťastnejší. Výsledky ukazujú jasný vrchol vo veku 30 až 34, čo naznačuje, že to sú najšťastnejšie roky života väčšiny ľudí. Autori tiež poznamenali, že tieto výsledky sú výrazne ovplyvnené schopnosťou starších ľudí spomenúť si na minulé obdobia svojho života.

Ktoré obdobie svojho života považujete za najšťastnejšie vy?