Bili ste sa so svojim súrodencom? Podľa vedcov z vás vyrástol lepší a slušnejší človek

Lucia Mužlová

Kto by si nepamätal škriepky s mladším súrodencom? Či už ste na jednej alebo opačnej strane barikády, patrí to k detstvu, dospievaniu aj k životu. O tom, že sme tým „žrali“ nervy najmä našim rodičom niet pochýb. Vtedy nás žiadne argumenty nezachránili a trest sme si odpykali spoločne. 

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: unsplash

Detstvo je preč a z nás vyrástli dospelí ľudia. Nová štúdia tvrdí, že práve zo súrodencov, ktorí sa v detstve bili vyrastú lepší, schopnejší a sebavedomejší ľudia. Na túto zaujímavú tému sa pozrela Univerzita v Cambridge, ktorá prišla na to, že zdravá dávka súrodeneckého súperenia nám v živote viac pomôže, ako uškodí. Tieto skúsenosti a zážitky nám pomáhajú pri našom sociálnom, emocionálnom ale aj duševnom rozvoji. Ak máte doma súrodencov, ktorí spolu bojujú, možno to nebude až tak na škodu.

Päťročný výskum sa zameral na deti vo veku od dvoch do šiestich rokov a skúmal hlavne ich kognitívny a spoločenský vývoj. Celkovo odborníci pozorovali 140 detí a výsledky boli prekvapujúce. To, že vôbec máte súrodenca má veľmi pozitívny vplyv na váš ďalší vývoj. A to aj v prípade, že máte temperamentnejší vzťah.

Foto: unsplash

Hádky, škriepky a nevinné bitky patria k detstvu a sú dokonca považované za prospešné pri zdravom vývoji dieťaťa. Aj to je dôvod, prečo by ste nemali automaticky medzi súrodencov zasahovať. Samozrejme, ak by ich správanie prekračovalo všetky medze slušného správania, zakročte. Ak sa však naozaj jedná o nevinnú škriepku o ovládač, prípadne si len závidia, nechajte ich. Nikdy ich nenúťte k tomu, aby sa pomerili alebo spriatelili.

Odborníci dokonca tvrdia, že čím častejšie sa hádajú, a čím viac starší súrodenec „napráva“ toho mladšieho, tým zložitejšie lekcie sa učia a tým lepšie sú ich komunikačné zručnosti. Čím viac sa deti pri tejto hádke rozrušia, tým viac sa dozvedia niečo viac o tom, ako ovládať svoje emócie a aj o tom, ako ich ovplyvňovať u druhých ľudí.

Foto: unsplash

Ak sa takáto detská rivalita vymkne rodičom z rúk, môže to mať negatívne následky. Ak je dieťa neustále agresívne, je to pre vás znak, že niečo nie je v poriadku a je veľmi veľká pravdepodobnosť, že takúto agresivitu si ponesie ďalej. Preto buďte ako rodičia obozretní a ako sme už spomínali, dozrite na to, aby detské hádky neprekročili isté hranice.

Aj vďaka podobným štúdiám sa môžeme cítiť o trochu lepšie a napriek hádkam a bitkám môžeme byť radi za detstvo, aké sme kedysi mohli prežiť.

Pozri aj: Kokosový olej je pre naše telo čistý jed, tvrdí profesorka z Harvardu. Toto je dôvod, prečo je mylne považovaný za superpotravinu

Lucia M., unilad.co.uk

Najnovšie články