Príspevok, ktorý pobúril viac ako tisíc Slovákov: Nevieme, ako dcére zaplatíme školu

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Mnohí ľudia v týchto dňoch bojujú so zdražovaním. Rodičia nevedia, čo majú robiť a ako svojim deťom zabezpečiť čo najlepší život.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa facebookovej stránky Nekŕmte nás odpadom, jedna žena svojím príspevkom rozrušila viac ako tisíc Slovákov. Informovala o tom, ako jej dcéra nastúpila na strednú školu spojenú s internátom, ktorá je od nich vzdialená 200 kilometrov.

Chcú im dať online hodiny

„Brali sme to ako dobrú voľbu, keďže vyrastala v danom meste, kde sa teraz po roku vrátila. Je tam spokojná. A tu príde to ale. Prednedávnom bolo rodičovské združenie, kde sme merali cestu (dokopy 500 kilometrov) len preto, aby sme sa dozvedeli, aký je ten odbor drahý čo sa týka technológie, že internát vynovili a ako nestrpia šikanu na škole,“ napísala.

Ďalej dodala, že zvažujú piatkové online hodiny, aby ušetrili náklady na internát, ktorý aj tak musia platiť. Domov sa dostane vo štvrtok najskôr večer o pol deviatej. „Cesta domov týmto nešťastnými spojmi trvá 5 hodín a stojí študentský lístok na ISIC kartu 14 eur. Jedna cesta. V piatok sa má pripojiť ráno do ôsmej.“

Ceny idú výrazne hore

Zároveň dodala, že im nezabudli pripomenúť, že ich deti nevedia nič a ich priemer z písomiek je slabý. Mnohí si neuvedomujú to, že deti boli takmer tri roky doma. „Teraz mi prišla správa od dcéry. Stravu z pôvodných 4 eurá na deň navyšujú na 7,2 eura. Suma sumárum je tam mesiac, zatiaľ ma škola vyšla bez ZRPŠ (40 eur) len za august, september 200 eur. A teraz od októbra strava, internát a cesta 350 eur? Na koľko zdvihnú ceny v novembri? Na 400 eur? Chápem, že je vojna, sucho v lete, energetická kríza, ale aby povinná školská dochádzka bola luxusom, tak toto je už moc!“

Ako ďalej dodala, je to na zaplakanie a už nevie, čo idú robiť, pretože sa to týka všetkých.