Ďalšie problémy s vyplácaním očkovacej odmeny. Kvôli tomuto mnohí dôchodcovia svoje peniaze nedostali

SITA , Kristína Hagarová

Foto: maxpixel

Štát vyplatil seniorom odmenu za očkovanie vo výške takmer 127 miliónov eur. Šek na 300-eurovú odmenu za očkovanie proti ochoreniu COVID-19 si vyzdvihlo k 31. januáru viac ako 422-tisíc seniorov. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR.

V pondelok bol posledný deň, keď sa seniori mohli dali zaočkovať a splnili tak základnú podmienku na získanie štátnej finančnej pomoci vo výške 300 eur. V prípade seniorov, ktorí sa do 15. januára zaočkovali jednodávkovou vakcínou spoločnosti Janssen, majú čas na preočkovanie akoukoľvek vakcínou až do 15. marca 2022.

Slovenská pošta bude posielať ešte zvyšné 300-eurové poštové poukážky za preočkovanie treťou dávkou, a to počas najbližších týždňov. Ministerstvo financií preto prosí seniorov o trpezlivosť, lebo spracovanie údajov a následná distribúcia šekov si vyžaduje istý čas. Ministerstvo financií verejnosť ubezpečuje, že každý občan, ktorý má nárok na finančnú odmenu ju aj získa.

Zbierajú údaje

Osoby, ktoré sa očkovali bez registrácie alebo u obvodného lekára, sa rovnako nemusia obávať, že by prišli o finančnú pomoc. Národné centrum zdravotníckych informácií spolu s Ministerstvom financií SR zbierajú aktuálne údaje a v priebehu niekoľkých dní budú zaslané Slovenskej pošte na distribúciu. Ministerstvo financií očakáva, že približne v druhej polovici februára začne Slovenská pošta posielať seniorom aj 200-eurové poukážky za to, že sa dali zaočkovať prvou alebo druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu.

Foto: pixabay

V prípade výskytu reklamácii rezort financií ubezpečuje, že zaoberať sa bude každým prípadom jednotlivo. Na poštovej poukážke sa najčastejšie vyskytuje chyba v dátume narodenia. Ak však má senior všetky ostatné údaje vyplnené správne, Slovenská pošta mu finančnú pomoc vyplatiť musí.

Vyskytli sa problémy

Portál TVNoviny však informoval o tom, že mnohí dôchodcovia majú s vyplácaním očkovacej odmeny problém. Môže za to zlý dátum narodenia, ktorý je uvedený na šeku. Tento problém má až 23-tisíc dôchodcov. To je aj príbeh dôchodcu, o ktorom portál informoval, ktorý si v schránke našiel poukážku na 300 eur, peniaze mu však nedali. Nesedí na nej deň jeho narodenia.

Dôchodcov, ktorí s týmto majú problém, je však viac, celkovo 23-tisíc. Chyba mala vzniknúť pri presune údajov z očkovacích centier do NCZI a ďalej na ministerstvo financií. Slovenská pošta reagovala na situáciu a šeky so zlým dátumom vyplatí, pričom bude kontrolovať len rok narodenia. Očkovacie preukazy plánujú vyplácať do mája.

1
Komentovať