Zabudnite na váhu a BMI index. 30-sekundový test vám povie, či je vaše telo skutočne zdravé

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Asi neexistuje človek, ktorý by nechcel byť zdravý. A hoci sa s nami naše telo veľmi často zahráva a nie vždy všetko funguje presne tak, ako by sme chceli, niekedy stačí málo k tomu, aby sme zistili či nám niečo je. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Riziko choroby sa zvyšuje s naším vekom, kedy sa náš imunitný systém značne oslabuje. Aj keď sú pravidelné preventívne prehliadky samozrejmosťou, portál Bright Side zostavil niekoľko rýchlych testov, ako môžete zistiť či je všetko v poriadku, alebo nie.

Foto: pixabay

Tlak na prsty

S prstom a ukazovákom na pravej ruke vyvíjajte tlak na všetky prsty na ľavej ruke. Urobte to postupne, tak že palcom a ukazovákom z boku stlačíte necht a môžete aj úplne jemne pootočiť. Začnite s palcom a pokračujte so všetkými prstami, približne 3 až 5 sekúnd. Keď prestanete tlačiť, krv by sa vám mala nahrnúť naspäť do prstov do dvoch sekúnd. V tomto prípade má vaše telo dostatočný prietok krvi. Ak je to pre vás bolestivé, niečo nie je v poriadku.

  • Palec Ak je to pre vás bolestivé v oblasti palca, pravdepodobne ide o problémy s pľúcami.
  • Ukazovák Bolesť v ukazováku je spojená s hrubým črevom, so zápalom poprípade so zápchou.
  • Prostredník Bolesť v prostredníku je spojená so srdcovými problémami.
  • Prsteník Prsteník je úzko spojený práve so srdcom a práve to môže signalizovať srdcovo-cievne ochorenia.
  • Malíček Naznačuje problémy s tenkým črevom.
Foto: pixabay

Zovrite päsť

Zovrite ruku v päsť a držte ju v rovnakej polohe. Po 30 sekundách päsť otvorte a všimnete si, že vaša dlaň je biela. Pri takomto pohybe sa cievy stlačia, čo obmedzuje prietok krvi do vašej ruky. Keď po uvoľnení prúdi späť, znamená to, že vaše cievy fungujú dobre a ste zdraví. Ak sa vám zdá, že trvá veľmi dlho, kým vaša ruka opäť nadobudne klasickú farbu, môže to byť príznakom artériosklerózy.

Natiahnite zadok a svaly

Pohodlne si ľahnite tvárou k zemi, obe ruky držte rovno vedľa seba. Ľavú nohu udržiavajte rovno a pravú nohu pomaly zdvíhajte. Potom ohnite koleno a držte túto pozíciu 30 sekúnd. Ak to úspešne zvládnete, vaše telo je zdravé. Ak však bol pre vás tento test bolestivý, môžete mať problémy s veľkým sedacím svalom, ktorý je jeden z najsilnejších svalov na tele.

Foto: pixabay

Držte nohy hore

Ľahnite si tvárou k podlahe, zdvihnite obe nohy nahor a udržujte svoje telo v pokoji. Túto pozíciu držte 30 až 35 sekúnd. Ak ste to vydržali bez toho, aby sa vám nohy triasli alebo aby ste nimi museli hýbať, vaše telo je zdravé. Ak je to však pre vás ťažké, niečo nie je v poriadku s vaším bruchom alebo dolnou časťou chrbtice.

 Dvíhajte hornú časť tela

Opäť si ľahnite na zem a mierne zdvihnite hornú časť tela, vrátane rúk. Takto skúste vydržať znovu 30 až 35 sekúnd. Ak to zvládnete, nemusíte sa ničoho obávať, naopak ak je to pre vás ťažké, môžete mať problémy s chrbticou.

Foto: pixabay

Je jasné, že všetko by ste mali v prvom rade konzultovať s lekárom. Ak máte už dlhšiu dobu zdravotné problémy, ktorých sa neviete zbaviť, určite nenechávajte nič na náhodu.

Najnovšie články