Obľúbené spinery sa používali už počas vojny na manipulovanie psychiatrických pacientov. V liečebniach majú svoje využitie dodnes. Má ho doma aj vaše dieťa?

Monizz

Hračka pre deti či pre dospelých? Vo všeobecnosti sa dá povedať, že fidget spinneru podľahli už všetky vekové kategórie. Ak ste ho náhodou v ruke ešte nemali, ani to radšej neskúšajte. Táto vecička je vysoko návyková a v podstate aj celkom nebezpečná. Prečo?

pixabay.com

Deti fascinovali natoľko, že ich od rodičov vydrankali. Keď ich rodičia vyskúšali tiež, rovnako si ich obľúbili. V mnohých domácnostiach sa nenachádza len jeden spinner, ale hneď niekoľko. Aby si ich mohli neuroticky točiť v rukách viacerí členovia rodiny naraz. Lebo počkať si, kým sa dohrá ten prvý, je príliš zdĺhavé.

Hračka pre psychiatrických pacientov

Odborníci po masovom nakupovaní spinnerov začali vypúšťať správy o nebezpečenstve ich používania. Cieľom tejto hračky je totiž ovplyvniť vývoj a psychiku človeka, čo je pri deťoch obzvlášť alarmujúce. Spinnery sa totiž používali ešte v ZSSR v psychiatrických liečebniach.

pixabay.com

Počas druhej svetovej vojny bolo nutné evakuovať istú psychiatrickú liečebňu. Pacienti však pri výbuchoch, hluku, kriku ostávali buď paralyzovaní, alebo ich pochytila panika. Chorým ľuďom porozdávali staré ložiská, čiže niečo dnešné spinnery, aby nekontrolovateľný dav aspoň trochu upokojili. Davová psychóza spôsobila, že všetci pacienti ostali hračkou fascinovaní a inštinktívne začali robiť to, čo im lekári a ošetrovatelia prikázali. Tí sa len bezradne prizerali ako pacienti fixujú pohľad na točiace sa ložisko a poslúchajú ich ako zhypnotizované ovečky. Odvtedy sa spinnery na psychiatrii používajú pravidelne v celom svete.

pixabay.com

To, čo spôsobili spinnery v hlavách chorých pacientov, sa nijako nelíši od toho, čo spôsobujú pri psychicky zdravých ľuďoch. Zablokujú vedomie, prestanú premýšľať a ďalšie reakcie nemožno predvídať. Netreba zabúdať na to, že dieťa je veľmi ľahko ovplyvniteľné, preto by sa im tieto veci vôbec nemali dostať do rúk.

Nehovoriac o neurotických tikoch, ktoré hračka po dlhšom používaní preukázateľne vyvoláva.

pixabay.com

Pokračovanie sovietskeho experimentu tak došlo až sem a ovplyvnilo celý svet. Ako sa dostalo do krajiny, kde spôsobilo masový ošiaľ a ten, odkiaľ prišiel v roku 2016 do celého sveta, je zatiaľ neznáme. Faktom však ostáva, že pre zdravie detí je nebezpečné. Pri dospelom človeku len ťažko ovplyvniť používanie závislosti, lenže pri deťoch je to stále možné. Pamätajte preto najmä na svoje deti. Nemusia podľahnúť davovej psychóze, z ktorej jeden môže vyjsť bez následkov, no druhý to šťastie mať nebude.

pixabay.com

Máte doma spinnery aj vy? Napíšte nám, ako sa vám darí obmedzovať ich použitie v rukách vašich detí.

Pozri aj: Popularita tejto hračky zo dňa na deň rastie a ak ju má aj vaše dieťa, môže byť v nebezpečenstve. Znepokojení rodičia už hlásia sťažnosti!

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

Najnovšie články