Nikdy som si nemyslela, že by mi mohol pomôcť obyčajný ocot. Toto je 8 dôvodov prečo sa ho oplatí použiť pri praní

Gabriela Kinčoková

Foto: unsplash/Dan Gold

V dnešnej dobe sa čoraz viac hovorí o škodlivosti pracích práškov. Mnohé z nich vedia uškodiť vašej pokožke, čo mnohí považujú za najväčšiu nevýhodu. Vznikať môžu rôzne alergické reakcie či ekzémy. Ďalšou vecou je ekológia, ktorá mnohých podporuje k alternatívnejším možnostiam prania.

Foto: pixabay

Väčšina pracích práškov obsahuje toxické látky, ktoré vyvolávajú spomínané negatívne reakcie. Aby ste sa vyhli takýmto problémom, skúste použiť na pranie bežný ocot. Narozdiel od drahých pracích práškov nepoškodzuje zdravie a vybieli prádlo rovnako ako drahý prášok.

Mnohých ľudí hneď zo začiatku odradí nepríjemný octový zápach. Treba však rady, ktoré vám dáme vyskúšať a uvidíte, že vaše prádlo bude také, ako nikdy predtým. Toto sú výhody používania octu počas prania:

Pomôže vám udržať pôvodnú farbu oblečenia

Vďaka svojmu zloženiu ocot dokonale rozpúšťa povlak, ktorý zostane po mydlách a práškoch. Mydlá a rôzne pracie prášky pomáhajú k tomu, aby tkaniny vybledli. Ocot je teda dobrý pomocník v prípade, ak už dlho bojujete s oblečením, ktoré stráca svoju farbu.

Zjemňuje oblečenie a iný textil

Veľkou výhodou používania octu je jeho jemnosť k textilu. Dokáže vám už po jednom vypraní spraviť z drsných uterákov a utierok jemné a hebké.

Nebudú vám elektrizovať veci

Foto: pixabay

Tejto výhode sa poteší hádam každý, kto dennodenne bojuje so statickou elektrinou. Je nepríjemné, keď si svoje obľúbené šaty nemôžete obliecť, lebo sa vám lepia na telo. Pridaním octu do prania vaše veci viac elektrizovať nebudú.

Vráti vášmu prádlu žiarivú bielosť

Zabudnite na zažltnuté tričká alebo sivé uteráky. Stačí, ak do prania pridáte ocot, ktorý zbaví vaše tričká tvrdohlavých nečistôt.

Odstráni škvrny

Ocot je veľmi dobrým pomocníkom, čo sa týka škvŕn. Dokáže vyprať akúkoľvek škvrnu. Stačí ho len opäť pridať do prania. Ak navyše pridáte sódu bikarbónu, zaberie to na 100%.

Odstraňuje zápach bielizne

Občas sa vám môže stať, že periete veci, ktoré boli dlho vlhké alebo napríklad zapáchajú od ohňa. V takýchto prípadoch je opäť dobré pridať do práčky ocot, ktorý neutralizuje zápach.

Ocot ako ochranca práčky

Foto: pixabay

Ocot môže slúžiť ako pre prádlo, tak aj pre čistenie práčky. Ochráni vašu práčku pred plesňou, zápachom a škodlivými baktériami.

Koľko octu pridať a pri akom prádle ho nepoužiť?

  • V závislosti od toho, aký chcete požadovaný účinok, môže byť dávka octu 100 až 200 ml na jedno pranie. Menšia dávka octu sa používa v prípade, že chcete ocot použiť ako bielidlo, zjemňovač či proti elektrizovaniu. Rovnako bude 100 ml stačiť, ak chcete neutralizovať jemný zápach alebo obnoviť farbu. V týchto prípadoch ocot nalejte priamo do bubna práčky.
  • V prípade, že chcete odstrániť škvrny, nepríjemný zápach či chcete chrániť práčku, použite 200 ml octu. V takomto prípade nalejte ocot do výlevky na prášok.
  • Ocot nepoužívajte, ak idete prať hodváb. Hodváb je známy svojou citlivosťou na kyseliny. To isté sa týka aj kože, zamatu a saténovej bielizne.

sovkusom.ru

10
Komentovať