Na chudnutie aj krásne lesklé vlasy. 10 spôsobov, ako využiť jablčný ocot na samé dobré veci aj mimo kuchyňu

Gabriela Kinčoková

Jablčný ocot je v dnešnej dobe obrovský boom. Ľudia ho využívajú doslova na všetko. Pijeme ho pre lepšie trávenie, no pomáha aj našim vlasom. Mnohí dokonca tvrdia, že im pomáha pri chudnutí, zrýchľuje totiž metabolizmus. To, aké sú jeho ďalšie výhody sa dočítate v článku. 

#1 Odstránenie starej kože

Foto: unsplash

Stačí, keď si do kúpeľa pridáte približne 150 ml jablčného octu, ktorý má protizápalové účinky, ktoré pomáhajú vyvážiť pH pokožky. Obsahuje alfa hydroxykyseliny, ktoré chemicky odlupujú a odstraňujú tvorbu mŕtvej kože a pomáhajú pri obnove buniek.

#2 Slúži ako toner na tvár

Foto: unsplash

Jablčný ocot slúži aj ako bojovník proti akné. Je to silná antibakteriálna, protiplesňová a antivírusová látka. Odstraňuje mastnotu a pomáha udržovať pH pokožky, ktoré je zodpovedné práve za mastenie alebo vysúšanie kože. Ocot aplikujte pomocou vatového tampónu.

#3 Pomocník pre vlasy

Foto: unsplash

Zmiešajte dve lyžičky octu s pohárom vody a po umytí vlasov si vmasírujte roztok do korienkov. Nechajte pôsobiť približne 10 minút a následne poriadne opláchnite vodou. Jablčný ocot vám zaručí jemné a lesklé vlasy.

#4 Pomáha pri čistení žiletky

Foto: unsplash

Pretože jablčný ocot pomáha odstraňovať odumreté bunky pokožky, môže pomôcť vyčistiť žiletku, na ktorej sa zachytávajú chĺpky a nečistoty. Stačí ponoriť žiletku do jablčného octu a prejsť čepele tampónikom alebo handričkou.

#5 Pomoc pri liečbe lupín

Foto: unsplash

Namiešajte si roztok rovnakého podielu jablčného octu a vody. Naneste ho na vlasovú pokožku ešte pred šampónom. Jablčný ocot skutočne potláča vznik lupín a zmierňuje ich rozširovanie.

#6 Pomoc pri modrinách

Foto: unsplash

Namočte vatový tampón do čistého octu a obväzom ho priviažte o modrinu. Nechajte pôsobiť jednu hodinu. Keďže modriny sú spôsobené zrážaním krvi pod kožou v dôsledku nárazu, protizápalové vlastnosti octu pomáhajú rozptýliť spojenú krv.

#7 Na štípance

Foto: unsplash

Naneste jablčný ocot na vatový tampón a priložte ho na štípanec. Kyseliny v octe neutralizujú svrbenie, zatiaľ čo protizápalové látky zmierňujú opuch a urýchľujú proces hojenia.

#8 Úľava pri popáleninách

Foto: unsplash

Zmiešajte pol šálky octu so 4 šálkami vody. Namočte do zmesi uterák, ktorý poriadne vyžmýkajte a prikladajte na ranu. Pri miernejších popáleninách sa odporúča priliať jablčný ocot aj do kúpeľa.

#9 Krajšie chodidlá

Foto: unsplash

Zmiešajte 1 šálku octu so 4 šálkami vody. Do tohto roztoku si namočte chodidlá a relaxujte asi 15 minút. Potom nohy opláchnite a vysušte. Keďže ocot má antiseptické účinky, pomáha chodidlám nezapáchať, menej sa potia a sú dezinfikované.

#10 Menej potu v podpazuší

Foto: unsplash

Rovnaká kúra funguje aj na podpazušie. Jablčný ocot vás zbaví zápachu a taktiež dezinfikuje okolie a vyrovnáva pH.

Pozri aj: „Chcel si ma zobrať aj keď som kvôli chemoterapii prišla o vlasy.“ Keď uvidíte premenu tejto nevesty, nebudete veriť vlastným očiam

Gabriela, womenshealthmag

2
Komentovať