Kde končia vytrhnuté zuby? Toto je 6 dôležitých vecí, ktoré vám zubár nikdy nepovie, no mali by ste ich vedieť

Monizz

Nie ste prvý ani posledný človek na planéte, ktorý má zo zubára panický strach. Po svete nás chodia milióny a stačí povedať „zubný kaz“ a vnútorná panika prichádza sama. Pravdou je, že zubné vyšetrenia a zákroky nie sú ničím príjemným. Možno o to skôr by sme sa nemali báť opýtať na všetko, čo nás zaujíma.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako a koľko si správne čistiť zuby?

Správnym čistením zubov totiž môžeme predísť mnohým nepríjemným sedeniam v zubárskom kresle a takisto ušetriť kopu peňazí. Vo všeobecnosti je podľa zubárov dôležitejšia dôkladnosť než frekvencia čistenia. V praxi to znamená, že zuby by sme si, samozrejme, mali čistiť  ráno a večer po celom dni. Ak sa nám však z času na čas podarí tak neurobiť, stačí si umyť zuby raz, ale zato poriadne. Aby sa totiž baktérie v ústach pustili do svojich aktivít, potrebujú na to zhruba 48 hodín.

Nenechajte si ujsť ani jediný kút vašej ústnej dutiny. Dbajte nielen na správny spôsob čistenia zubov, ale aj na čistenie jazyka a slizníc (tie môžete najlepšie vyčistiť vhodnou ústnou vodou). V krátkosti znamená správne čistenie zubov asi toľko, že zadné od jednotiek po štvorky si treba čistiť kefkou zvisle a od štvoriek ďalej krúživým pohybom kefky v približne 40 stupňovom uhle. Návody na efektívne čistenie zubov vám však najlepšie ukáže v ambulancii váš zubný lekár alebo dentálna sestra.

Ako často meniť kefku?

Nie nadarmo sa hovorí, že zubnú kefku treba meniť často. Hromadia sa na nej totiž baktérie, ktoré naozaj nikomu neurobia v ústnej dutine dobre. Najlepšie je preto kefku meniť každé dva mesiace, čo je už hraničný čas používania. Aj tento čas je však v poriadku len za predpokladu, že po každom umytí kefku dobre umyjete pod teplou vodou, vysušíte a kefka sa nedeformuje. Ak však kefkou poriadne tlačíte (čo nemá význam, lebo zuby si tak lepšie nevyčistíte), potom je rozhodne dobré meniť ju už po mesiaci.

Stačí klasická alebo treba aj medzizubnú?

Rozhodne medzizubnou kefkou nič nepokazíte. Je to relatívne novodobá záležitosť, ešte donedávna sme poznali okrem zubných kefiek len zubné nite. V princípe okrem zubnej kefky, s ktorou si zuby čistíte správne a dôkladne, nepotrebujete nič iné. Klinicky nebolo nijak dokázané, že by pravidelné používanie medzizubnej kefky výrazne zmenilo stav chrupu. Preto jej používanie väčšina lekárov odporúča, no pacientov ani nehreší, ak toto odporúčanie nevezmú na vedomie. Druhá vec je, ak sa vám jedlo medzi zubami zasekáva a klasickou kefkou ho nevyberiete – chyba je, samozrejme v samotnom čistení a možno aj v nekvalitnej alebo príliš mäkkej kefke – a vtedy je medzizubná kefka obrovskou pomocou.

Ako často k zubárovi?

Väčšina pacientov zubného lekára nenavštevuje z pasie a radšej sa riadi heslom: „K zubárovi len vtedy, keď treba.“ Žiaľ, v praxi to neznamená ani toľko, že by väčšina populácie chodila k zubárovi pravidelne aspoň na preventívky. Mnoho ľudí si nájde čas na lekára až vtedy, keď príde problém. A tomu by sa bolo ľahko predišlo, keby prebehla preventívna zubná prehliadka. Pravidlo číslo jeden teda znie: k zubárovi prinajmenšom raz do roka na preventívnu prehliadku, alebo navyše vtedy, ak nastanú problémy.

Nepomôžem si aj sám/sama?

Väčšina ľudí si myslí, že od nepríjemností spojených so zubami sa dá pomôcť aj pravidelným čistením. To je síce pravda, no kontrola nikdy nie je na škodu. Samoliečba boľavých zubov nikdy nie je dobrým riešením. Treba si uvedomiť známy fakt, a síce, že čím viac zub bolí doma, tým viac bude bolieť u zubára. Ak vás teda začne omínať zub, prípadne cítite, že ho máte citlivý na sladké, studené, teplé či kyslé, rozhodne sa objednajte na návštevu ambulancie a predídete tak boľavejším zákrokom, ku ktorým by ste s vašim bežným prístupom prišli až v hodine dvanástej a hlavne v hodine fakticky boľavej. Okrem toho je dobré si uvedomiť, že stav zubov je nielen o návštevách zubára (lebo ani ten nevie urobiť zázraky), ale aj o vašom životnom štýle. Ak teda dlhodobo fajčíte, dávate si zuby bieliť, alebo v tom horšom prípade si ich bielite kadejakými pochybnými metódami sami doma, prípadne jete veľa sladkého a je prítomných mnoho iných zubyzničujúcich faktorov, ani zubár vám nezaručí, že po akútnej návšteve neprídete o pár mesiacov znova.

Tajomstvá zubnej ambulancie

Ak ste si niekedy všimli, že zubár cielene ukrýva nástroje za svojim chrbtom či očami sa dohovára so sestričkou, vedzte, že je to akési tajomstvo zubnej ambulancie. Väčšina citlivých zubárov svojich pacientov nechce stresovať zbytočnými desivými úkazmi ani komplikovanými slovami, a tak sa niektorí inšpirovali krátkymi frázami, ktoré vypracovali odborníci. Ich cieľom je jediné – aby vystresovaný pacient nedostával zbytočne rušivé a stresujúce informácie.

A, mimochodom, vedeli ste, kam odchádzajú vytrhnuté zuby? Ak vám ho zubár nevrátil ako suvenír, potom je možné, že skončil aj ako vedecký predmet – na výskum. Takisto mohol byť poskytnutý študentom zubného lekárstva zasadený do figuríny, i keď tento prípad je už v súčasnosti skôr raritou. Dnes sa do figurín umiestňujú skôr umelé zuby a tie kedysi živé si šikovní študenti podávajú z rúčky do rúčky. Nuž a v niektorých krajinách sa stále stáva aj to, že vytrhnutý zub zubár jednoducho vydezinfikuje a použije ako náhradu pre iného pacienta. No to už našťastie nie je prípad našej krajiny. Aspoň v to dúfame.

Pozri aj: Nemáte peniaze? Ak robíte jednu z týchto 5 chýb, tak sa vám ani nečudujeme

adme.ru (M)

Najnovšie články