Lekár zverejnil zoznam potravín, s ktorými sa dožijete aj 100 rokov. Toto v jedálničku nesmie chýbať

Zuzana Fulopova

Foto: wikipedia/pxhere

Je mnoho potravín, ktoré nášmu zdraviu škodia. Je to najmä vtedy, ak to preženieme s množstvom, prípadne ak máme určitú intoleranciu. Samozrejme, funguje to aj naopak a mnohé potraviny sú pre naše telo veľmi prospešné. Americký lekár Michael Greger počas celého života študoval zdravotné problémy ľudí a zistil, že sa dá niektorým chorobám predísť, ak zaradia určité potraviny do svojho jedálnička. O aké potraviny sa jedná?

pixabay.com

Keď mal  Michael Greger 6 rokov, jeho babičke diagnostikovali srdcovú chorobu v poslednom štádiu. Babička sa však nechcela zmieriť s tým, že jej ostáva len pár rokov života a zobrala liečbu do vlastných rúk. Začala cvičiť a jesť len rastlinnú stravu, ktorá ju postavila na nohy a zanedlho sa uzdravila. Vtedy si malý Michael povedal, že bude v dospelosti pomáhať ľuďom v oblasti výživy, čo sa mu aj podarilo.

Počas svojej lekárskej kariéry si doktor Greger uvedomil, že mnohým chorobám sa dá predísť vďaka zdravému životnému štýlu. Dokonca je toho názoru, že ak vylúčime spracované potraviny, každodenne budeme konzumovať určité potraviny a zároveň budeme mať minimálne 22 minút pohybu denne, môžete sa dožiť aj 100 rokov. Samozrejme pokiaľ fajčíme, aj tento neduh musíme vypustiť z nášho životného štýlu.  Ktoré potraviny teda napomáhajú dlhovekosti?

Podľa doktora Gregera sa môžeme dožiť dlhého a zdravého života ak zaradíme do svojho denného jedálnička strukoviny, jahody, hrušky, brokolicu, šalát, paradajky, semená, orechy, obilniny a budeme piť čistú vodu. Okrem iného sa doktor počas svojej praxe venoval hlavne oblasti výživy s cieľom zostaviť konkrétny zoznam produktov ako prevenciu pre konkrétne choroby. Vďaka svojmu 25-ročnému výskumu sa mu to podarilo.

Srdcové choroby

Ak sa chcete čo najúspešnejšie vyhnúť ischemickej chorobe srdca, mali by ste jesť viac brazílskych orieškov, citrusové plody a potraviny bohaté na draslík ako zelenina, banány a marhule. Oriešky znižujú cholesterol v krvi, zatiaľ čo potraviny bohaté na draslík posilňujú krvné cievy. Citrusové plody zase zlepšujú fungovanie kardiovaskulárneho systému.

Pľúcne choroby

Pľúcnym chorobám sa dá vyhnúť lepšie, pokiaľ budete pridávať kurkumu do jedál a jesť veľa brokolice. Korenie pomáha blokovať karcinogény a zabraňuje tvorbe rakovinových nádorov, zatiaľ čo brokolica pomáha blokovať tvorbu metastáz. Samozrejme základ je nefajčiť.

pixabay.com

Ochorenia mozgu

Ako prevenciu pred ochoreniami mozgu doktor odporúča piť veľa ovocných a zeleninových štiav. Tým, že obsahujú vysoké množstvo polyfenolov, znižujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Pri varení sa nebojte používať korenie, ktoré obsahuje veľa antioxidantov. Napríklad taký šafran môže zlepšiť kognitívne funkcie už u chorých ľudí.

pixabay.com

Ochorenie pečene

Pri ochoreniach pečene jedzte veľa ovsených vločiek a brusníc, ktoré zabraňujú hromadeniu tukov v pečeni. Samozrejme u tohto problému je základ vzdať sa alkoholu.

Depresia

Pri depresii by ste mali jesť veľa zelenej zeleniny a bobúľ. Obsahujú totiž fytonutrienty, ktoré pôsobia ako ľahké antidepresíva. Do stravy taktiež pridajte sezamové a tekvicové semená, ktoré obsahujú tryptofán, ktorý pomáha serotonínu dostať sa do mozgu.

pixabay.com

Hypertenzia

Pri hypertenzii si doprajte ľanové semená, ktoré znižujú tlak. Tak isto aj dve šálky čaju z ibišteka môžu priniesť vám rovnaký výsledok ako počiatočná dávka lieku proti vysokému tlaku. Rukola a repa zvyšujú elasticitu krvných ciev, preto by nemali chýbať vo vašom jedálničku.

Samozrejme, že iba konzumácia týchto potravín nie je záruka vyliečenia. V prvom rade treba dodržiavať liečbu, zdravý životný štýl a vyváženú stravu, ktorú môžete obohatiť o tieto potraviny. Čo si myslíte vy, môžu určité potraviny vyriešiť vaše zdravotné problémy? Dajte nám vedieť v komentároch.

14
Komentovať