Ľudia ostali v nemom úžase po tom, čo videli tieto fotografie z „nežného“ cisárskeho rezu. O čo vlastne ide?

Banana

Internet fascinuje video i fotografie pôrodu ženy z Venezuely. Aj keď lekári hovoria o bežnej praxi, laikom nie je celkom jasné, o aký „druh“ pôrodu ide. V nasledujúcom článku sa dozviete viac o citlivejšej metóde cisárskeho rezu, pri ktorej sa zdá, akoby pôrodník ani nebol potrebný. 

Video z pôrodu mamičky z Venezuely zdieľal lekár na instagramovom účte kliniky. Zachytenie „nežnej“ metódy cisárskeho rezu zaujalo ľudí na toľko, že video sa okamžite stalo neuveriteľne populárne.


https://www.instagram.com/p/BTFrrz4jtnd/?utm_source=ig_embed

Venezuelská klinika Centro de Fertilidad Clínica Lugo o ktorej je reč sa špecializuje práve na takýto typ pôrodov, ktorý ma niekoľko výhod oproti klasickému pôrodu. „Naturálny“ alebo „nežný“ cisársky pôrod, ako ho zvyknú nazývať je možný vďaka menšiemu rezu na bruchu ženy. Chirurgický zákrok je minimálny a dieťatko vychádzajúce von touto cestou vyzerá, akoby spalo. Preto to celé pôsobí veľmi pokojne.

Metóda je považovaná za veľmi šetrnú aj kvôli spôsobu, akým je dieťatko privítané na svet. Z tela mamičky vychádza pomaličky a zároveň naň nie je vyvíjaný taký tlak, ako keď matka rodí prirodzenou cestou. Predchádza sa tak i deformáciám hlavičky, pretože nie je stláčaná. Plusom je i to, že dieťatko je ihneď v kontakte s telom mamičky, ich pokožka sa dotýka a vytvára sa to povestné puto.

Video zachytávajúce pôrod u mnohých ľudí vyvolalo dojem, akoby sa bábätko „odrodilo“ samo. V skutočnosti je potrebné mierne pridržanie hlavičky a tiež ľahký tlak lekára alebo sestry na hornú časť brucha mamičky. Tesne po vytvorení rezu je tiež potrebné nahmatať a nasmerovať hlavičku k vytvorenému otvoru. Následne je už priebeh veľmi hladký.


https://www.instagram.com/p/BTGza2DjhwM/?utm_source=ig_embed

Aj napriek mnohým výhodám, rovnako ako prirodzený pôrod, ani tento cisársky rez nemôže byť imúnny voči komplikáciám. Pre mamičku a jej dieťatko je tento zákrok potenciálnym rizikom, pokiaľ sa vyskytnú komplikácie s placentou alebo je problém s pupočnou šnúrou. Tá sa občas môže zamotať okolo krku dieťatka a následne si situácia vyžaduje špeciálne rýchly zákrok. Metóda je tiež menej vhodná pre ženy, ktoré majú nízku zrážanlivosť krvi. Preto je na zvážení lekára, či je žena vhodnou kandidátkou na takýto zákrok. Každopádne však takýto príchod malého človiečika na svet vyzerá skutočne magicky. Zázrak, čo poviete?

Pozri aj: Vydobyli si právo na dojčenie na verejnosti. 12 celebritných mamičiek, ktoré vám ukážu, že je to úplne prirodzená vec

Jana, womenshealthmag.com