Vydobyli si právo na dojčenie na verejnosti. 12 celebritných mamičiek, ktoré vám ukážu, že je to úplne prirodzená vec

Banana

Je len veľmi málo tém, ktoré by boli kontroverznejšie, ako téma dojčenia. Najmä na Slovensku ešte stále cítiť silné tabu týkajúce sa tejto otázky.  Výnimkou však nie je ani zahraničie a na dojčenie na verejnosti reagovali aj svetovo známe osobnosti. Koniec koncov, sú to matky ako všetky ostatné, no ich výhodou je to, že ich názory a činy majú často rozsiahlejší dopad na okolie. Kto sú teda známe tváre, ktoré aj prostredníctvom sociálnych sietí majú snahu zvýšiť povedomie o dôležitosti dojčenia a zároveň demonštrujú to, že dojčenie je čistou a prirodzenou vecou? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Prečo ešte stále zatvárame oči, odvraciame sa a pohoršujeme sa nad mamičkou, ktorá sa snaží nakŕmiť svoje bábätko?

Olivia Wilde


https://www.instagram.com/p/BL9kSZnD7nd/?utm_source=ig_embed

Prvá fotografia dojčiacej Olivie vznikla ešte v roku 2014, kedy známa herečka dojčila svojho trojmesačného synčeka Otisa. „Byť zachytená s Otisom je skvelé, pretože akýkoľvek môj portrét teraz nie je kompletný bez mojej identity ako matky, ktorá je toho súčasťou.“ Následne prišla na svet malá Daisy a herečka sa pochválila na Instagrame s roztomilou ratolesťou, ktorú dojčí vo veľavravnom tričku s nápisom „never underestimate the power of a woman“, čo v preklade znamená „nikdy nepodceňujte silu ženy“. Olivia verejne zastáva právo matiek dojčiť a je proti akýmkoľvek urážkam a nemiestnym komentárom na ich osobu, keďže dojčenie je pre ňu tá najprirodzenejšia vec.

Gisele Bündchen


https://www.instagram.com/p/hvz4wzntH_/?utm_source=ig_embed

Supermodelka Gisele Bündchen ukázala na Instagrame realitu jej dní, keď sa nechala vyfotiť ako dojčí svoje dieťatko, zatiaľ čo ju štáb pripravuje na fotenie od nechotov, cez make-up až po vlasy. Aj keď má okolo seba množstvo stylistov, čakalo ju niekoľkohodinové fotenie v rôznych podmienkach, a to všetko po 15-hodinovom lete a 3 hodinách spánku. Ani celebritné mamičky nemajú čas na dlhé vyspávanie.

Chrissy Teigen


https://www.instagram.com/p/BGzh7c-Jje7/?utm_source=ig_embed

Manželka Johna Legenda je tiež známou podporovateľkou žien, ktoré sa rozhodli dojčiť a búra predsudky tejto tabuizovanej témy. Okrem toho, že neraz zdieľala videá svojej dcérky Luny pri tom, ako ju dojčí, pobavila Instagram autentickou fotkou z horskej dráhy s popisom „MOJE MLIEKO!“.

Thandie Newton


https://www.instagram.com/p/BH7Ppx1gRTk/?utm_source=ig_embed

Selfie s jej synom Bookerom, ktorého dojčí na hudobnom festivale v Anglicku sprevádza popis mamičky: „Dokonalé šťastie. Kvôli tomuto bolo moje telo stvorené. Zvyšok je moja voľba. #Freedom“.

Gwen Stefani


https://www.instagram.com/p/q35El8OLQI/?utm_source=ig_embed

Blond kráska sa na Instagrame pochválila nielen s krásnou chvíľou so svojím drobcom, ale aj nádhernou scenériou Álp. Speváčka sa nechala zachytiť vo chvíli, ktorá je dôverne známa všetkým mamičkám. Keď počas túry musela rodinná posádka zastaviť, aby mamina nakŕmila jej najmladšieho člena.

Liv Tyler


https://www.instagram.com/p/BIQGyjIhb24/?utm_source=ig_embed

Herečka vo svojom príspevku píše o nádhernom dare, mať pri sebe malý poklad. Rovnakým darom je i  schopnosť matky nakŕmiť svoje ratolesti mliekom, ktoré jej telo vytvorí.

Larissa Waters


https://twitter.com/larissawaters/status/861830244906315776

Dôkazom, že ženy – matky sú skutočnými hrdinami medzi nami je i austrálska senátorka Larissa Waters. Je prvou federálnou političkou, ktorá dojčila v parlamente. Dôkaz, že poslanie matky sa nemusí vylučovať s jej prácou. Stačí, ak budú ľudia viac tolerantní a sústredia menej energie a času na hľadanie dôvodov „prečo nie“.

Karolína Kurková


https://www.instagram.com/p/BBIX99ADAw1/?utm_source=ig_embed

Česká topmodelka priznala, že dojčenie pre ňu na začiatku znamenalo výzvu a bolo náročné sa s tým popasovať. Preto v príspevku vyzýva mamičky, aby sa nehanbili za tento nádherný dar a boli hrdé na to, že dokážu svoje deti nakŕmiť najlepším možným spôsobom – materským mliekom.

Alyssa Milano


https://instagram.com/p/BIp1jK_BtxH/?utm_source=ig_embed

Herečka a známa bojovníčka za odpútanie dojčenia na verejnosti od prívlastkov ako nechutný, nevhodný, nenormálny,… V rámci jednej show, ktorej sa Alyssa zúčastnila sa táto téma priamo rozoberala a herečka vyjadrila svoj jasný názor na danú tému. Ľudia často argumentujú tým, že dojčenie na verejnosti je nevhodné kvôli odhaleným prsníkom, ktoré sú vnímané ako sexuálne objekty. No čo bolo skôr a za akým účelom dala príroda ženám prsia? Alyssa háji dojčiace matky práve tým, že prsia tu boli odjakživa na kŕmenie potomkov, ich udržanie nažive, pre ich výživu, posilnenie a rast. Až my ľudia sme z prsníkov časom urobili časť tela, ktorá je vnímaná ako sexuálne a vzrušujúce objekty.

Alanis Morisette


https://www.instagram.com/p/rOgEbCOYM3/?utm_source=ig_embed

Kanadská speváčka tiež zverejnila fotografiu, ktorá je maximálne nabitá pozitívnou energiou a šťastím.

Pink


https://www.instagram.com/p/BSzPkSElXvZ/?utm_source=ig_embed

„Po turistike sme vysmädli.“ Takto okomentovala rozkošný záber na spoločný výlet speváčka Pink.

Báša Števulová


https://www.instagram.com/p/BXPonbTl4ls/?taken-by=basastevulova

Krásna slovenská snowboardistka popri športe bravúrne stíha i starostlivosť o synčeka Tobiáša. Patrí k známym tváram Slovenska, ktoré rozhodne nepovažujú dojčenie na verejnosti za tabu ale za prirodzenú cestu, ako utíšiť a nasýtiť svoje malé poklady.

Aký názor máte na danú tému vy?

Pozri aj: Žena dojčiaca na verejnosti je u nás stále považovaná za šialenú biomatku. Je možné nájsť kompromis?

Jana, womenshealthmag.com