Dávajte si pozor na energeticky úsporné žiarivky. Môžu predstavovať smrteľné nebezpečenstvo

Lucia Mužlová

takprosto.cc

Relatívne nedávno sa v našich životoch objavili pohodlné a úsporné žiarivky. Oproti klasickej konvenčnej žiarovke majú mnoho výhod, či už sa jedná o dobu používania alebo zníženie nákladov. Len málo ľudí však vie, že lacné žiarivky môžu byť pre naše zdravie škodlivé. 

Článok pokračuje pod videom ↓
ziarivky1
takprosto.cc

Hlavný prúd svetla totiž vytvára substancie, ktoré obsahujú fosfor. Zvyčajne sa nachádza vo vnútorných stranách rúrok žiarivky, a teda v zatočených častiach. Žiarivky sa často vyrábajú v tvare špirály a niektoré druhy môžu byť naplnené aj ortuťou a inertným plynom – argónom. Pod vplyvom výparov ortuti sa začne emitovať ultrafialové žiarenie, ktoré stimuluje fosfor, ktorý vyžaruje istú mieru žiarenia.

ziarivky2
takprosto.cc

Problém nastáva, keď sa svietiaca žiarivka rozbije. Negatívne účinky sú v niektorých prípadoch naozaj strašné, preto ak máte doma malé dieťa, ktoré sa práve naučilo alebo učí chodiť, určite odstráňte všetky stolné či stojace lampy, ktoré by sa pri hre mohli rozbiť.

ziarivky3
takprosto.cc

Dokonca sa zistilo, že úsporné žiarivky spôsobujú rad porúch spánku. Touto témou sa zaoberal nemecký profesor, ktorý pracuje v nemocnici a pomerne často sa stretáva s prípadmi nespavosti či inými poruchami, ktoré spôsobujú práve úsporné žiarivky.

Profesor Kunz sa tiež domnieva, že ekonomické žiarivky môžu mať nepriaznivý vplyv na celé telo a ich používanie môže viesť k sérii patologických stavov od dysfunkcie zažívacieho traktu až po problémy s kardiovaskulárnym systémom, vrátane infarktu a psychických porúch, ako sú napríklad depresie.

ziarivky4
takprosto.cc

Je tiež dôležité poznamenať, že lacné žiarivky sú zdrojom elektromagnetického žiarenia, ktoré má rádio-frekvenčný rozsah. To je ďalší dôvod, prečo by sme mali byť pri ich používaní naozaj opatrní.

ziarivky5
takprosto.cc

My v redakcii zdieľame názory podobné tým, ktoré vyslovil profesor Kunz. Čo si o tom myslíte vy? Počuli ste už o negatívnych vplyvoch energeticky úsporných žiariviek? Nezabudnite sa o svoje názory podeliť s ostatnými v komentároch.

Ak by ste mali nejaké pochybnosti alebo sa len chcete dozvedieť viac o problémoch so žiarivkami a žiarovkami, pozrite si nasledujúci dokument, ktorý je veľmi zaujímavý a možno vám pomôže včas zakročiť.

[youtube AoOg7qN7Np4 720 410]

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

 

Najnovšie články