Varovanie pre všetkých rodičov: Kočík v lete nikdy neprekrývajte plienkou, dôvod je jednoduchý

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Posledné letá sú mimoriadne horúce, a to nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Mnohí odborníci preto neustále opakujú, aby rodičia nezabudli na svoje dieťa v aute. Existuje však ďalší problém, o ktorom sa príliš nehovorí. Je to zakrývanie kočíka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohí rodičia pri prechádzke s dieťaťom svojmu potomkovi zakrývajú kočík, aby ho uchránili pred slnkom. Ako však uvádza portál Today, tento postup je maximálne nebezpečný. Podľa portálu aj tá najtenšia látka, ako je napríklad aj látková plienka, môže zvýšiť teplotu vnútri kočíka na nebezpečnú úroveň. Varovanie zverejnil aj pediater zo Štokholmu.

Dávajte si pozor na teplotu v kočíku

„V kočíku je extrémne horúco a teplota sa tam udržiava. Pre dieťa to nie je len nepohodlné, ale aj nebezpečné,“ povedal. Aj portál TVNoviny v súvislosti s horúčavami vyskúšal pokus, kedy merali teplotu v kočíku zakrytou plienkou. Zistenia boli znepokojivé. Teplota v kočíku stúpla po 20 minútach až na 40,4 stupňa Celzia. Dieťaťu tak hrozí prehriatie. Aj keď si rodič myslí, že svoje dieťa týmto prekrytím chráni pred slnkom, nakoniec mu môže ešte viac uškodiť.

Foto: unsplash

Doktorka Wendy Sue Swanson, pediatrička zo Seattlu upozorňuje, aby ľudia nepodliehali panike a zachovali si hlavne zdravý rozum. „Rodičia prekrývajú kočíky, aby svoje deti ochránili pred slnkom už roky, len musia poriadne premýšľať a dávať pozor na to, aby nevytvorili skleníkový efekt.“ 

Dodržujte pravidlá a pozor na tieto znaky

Doktorka Sarah Adams zase povedala, že deti majú tendenciu zohrievať sa rýchlejšie ako dospelí a zvýšená teplota v kočíku im určite nebude robiť dobre. Dôležitá je bezpečnosť bábätka a tiež aj to, aby ste na neho videli. Aj keď hrozí riziko prehriatia, je dôležité rodičov upokojiť a dodať, že žiadny z doktorov nepočul, že by bábätko na základe prehriatia v kočíku zomrelo.

Pre rodičov je však dôležité, aby dodržiavali opatrenia, keď sa chcú vyhnúť prehriatiu. Určite by sa mali vyhnúť chodeniu von počas horúcich dní a ak, tak určite chodiť po tieni. Svoje dieťa kontrolujte a pozerajte sa na jeho reakcie. Ak je červené, spotené a príliš teplé na dotyk, skúste ísť radšej do chladnejšieho prostredia. Nezabúdajte pritom hlavne na pitný režim.

Najnovšie články