Máte pocit, že doma len priberáte? Toto spaľuje tuky a pomáha s imunitou, hovorí výživová poradkyňa

Lucia Mužlová

Foto: pexels

Viacerí sme doma už niekoľko týždňov. Náš pravidelný režim dostal zabrať najmä v prvých dňoch. Ak ste poľavili z cvičenia a stravovania, je to úplne v poriadku. Každý potrebuje čas na to, aby vstrebal, čo sa vo svete deje.

Článok pokračuje pod videom ↓

Koronavírus mohol veľmi ľahko prekaziť naše fitnes plány. Športoviská, fitness centrá a aj súkromné hodiny zo dňa na deň neboli a ocitli sme sa medzi štyrmi stenami bytu. K chladničke je to blízko a samozrejme, svoje pocity veľa z nás utápa v jedle. Ako som už spomenula, ak ste si dopriali svoj čas na „trúchlenie“ nad aktuálnym stavom a zajedli ste ho sem-tam aj čokoládou, možno práve dnes je ten deň, kedy obrátite kartu.

Foto: pexels

Cvičenie doma v karanténe

Našťastie sme neostali úplne odstrihnutý od vonkajšieho sveta. Máme napríklad Youtube, kde nájdete naozaj obrovské množstvo rôznych videí. Cvičiť tak môžete kardio, jogu, pilates, klasické posilňovanie. Môžete ísť na bicykel alebo behať. Samozrejme, tu je dôležité dodržiavať prísne hygienické pravidlá.

Foto: pilates

Športoviská pre bezkontaktné športy sú od začiatku prvej fázy uvoľňovania opatrení otvorené, preto ich rovnako môžete využiť. Každý pohyb sa počíta. Výživová poradkyňa Mgr. Lucia Kováčiková nám tiež prezradila, prečo je pohyb veľmi dôležitý. „Svaly v tele sú pri pohybe aktívne a ak s nimi pracujeme, v tele sa vylučujú látky, ktoré naň pozitívne vplývajú a podporujú zdravú produkciu hormónov. To je odpoveď na otázku, prečo sa po cvičení cítime šťastnejší, veselší a živší. Môžu za to endorfíny, ktoré sa nám po dobre odmakanom tréningu vyplavia do tela.“

Ak sa vám do cvičenia naozaj nechce, máme pre vás aj iné tipy. „Snažte sa hýbať naozaj akokoľvek. Aspoň malá prechádzka v okolí domu je oveľa lepšia ako nič. Hýbete sa napríklad aj pri upratovaní. Keďže teraz sme oveľa dôslednejší pri utieraní prachu, vysávaní alebo čistení kúpeľne, je to aj pre naše telo plus. Pohyb by sme mali začleniť minimálne 20 minút denne. Odporúčam aj online tréningy, na internete je naozaj veľké množstvo videí, každý si nájde to svoje, čo mu vyhovuje“, dodáva Lucia Kováčiková.

Máte pocit, že priberáte?

Foto: pexels

Niekedy ide naozaj len o pocit. Tým, že sa hýbeme oveľa menej, môžeme si myslieť, že začneme hneď priberať. Ak máte tieto pocity, najlepšie si ich overíte v praxi a to tak, že sa budete pravidelne vážiť a merať. Inak výsledky nedostanete a vždy to budú len vaše osobné pocity. Neodporúčame sa ale sledovať obsesívne. Stačí, keď si analýzu tela urobíte raz za mesiac, určite nie každý deň alebo každé dva.

Ak chcete mať predsa len lepší pocit, Lucia Kováčiková odporúča klasické ginger shoty a teda zázvorové „panáky“. Okrem toho, že zázvor obsahuje látky, ktoré zvyšujú obranyschopnosť organizmu a posilňujú imunitu, pomáha aj pri spaľovaní tukov a to tým, že zlepšuje fungovanie metabolizmu.

Zázvorové „panáky“

Foto: pexels

Nie len počas karantény a koronavírusu, ale aj v bežnom živote, keď si chcete zlepšiť imunitu alebo predchádzať nádcham, chrípkam a angínam. Skvelý recept na zázvorové shoty, ktoré môžete vyskúšať.

Budeme potrebovať:

  • čerstvý zázvor
  • 1/4 ČL kurkumy
  • čerstvo mleté čierne korenie

Postup:

  • Zázvor si očistíme a rozmixujeme alebo nastrúhame a prepasírujeme. Pridáme kurkumu a medzi prsty aj čierne korenie. Premiešame a skonzumujeme. Ideálne ráno nalačno pred raňajkami a keď máme pocit, že na nás niečo lezie, dáme si aj 3-krát denne, vždy pred jedlom.
  • TIP: Ak vám tieto shoty nechutia alebo sú na vás príliš ostré, vyžmýkajte si do nich polovicu pomaranču, prípadne nastrúhajte jablko. Bude chutiť oveľa lepšie. Dbajte na vysokú kvalitu použitých surovín.