Desivá predpoveď uznávanej vedkyne o pandémii. Povedala to, o čom sa ostatní boja prehovoriť

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Pandémia ešte stále nepovedala svoje zbohom. Kým na jej začiatku si nikto z nás nevedel predstaviť, že bude trvať až do leta, odvtedy už prešli takmer dva roky. Zdá sa, že sme sa s ňou ešte ani zďaleka nerozlúčili.

Keď už sa zdá, že je na ústupe, príde nový variant, na ktorý nikto nie je pripravený. Ako uvádza portál BBC, množstvo krajín s ochladením hlási aj pribúdanie prípadov. Svoje robí aj strach z nového variantu omikron. Uznávaná odborníčka SArah Gilbert, profesorka a vakcinologička vo svojej prednáške povedala, že táto pandémia nebude posledná. Ďalšia podľa nej aj jej kolegov môže byť oveľa nebezpečnejšia.

Svet čelí hrozbe

Sarah Gilbert sa podieľala aj na vývoji vakcíny AstraZeneca, inak sa špecializuje na vývoj vakcín proti chrípke. Podľa nej tento vírus nie je posledný, ktorý bude ohrozovať naše životy. Svet v súčasnosti bojuje s koronavírusom, čelíme však hrozbe, že sa objaví aj niečo nové, čo sa bude šíriť rýchlejšie a smrteľnejšie.

Foto: unsplash

Pandémia môže byť ešte horšia

Hoci sa môžeme stále pripraviť na to, čo príde, krajinám chýbajú finančné prostriedky a nie je jasné, čo sa bude diať ďalej. Nikto nevie, ako sa bude prejavovať ďalší variant, pokiaľ príde a už vôbec nie ďalšia pandémia. Stále si nemôžeme byť istí či očkovanie bude účinné aj proti šíreniu variantu omikron. Ľudia by preto mali byť obozretní a dodržiavať epidemiologické opatrenia. Zatiaľ toho príliš veľa nevieme.

Foto: unsplash

Sarah Gilbert sa venuje vývoju a testovaniu vakcín viac ako 10 rokov, vývoj vakcíny proti koronavírusu začala už v roku 2020, keď bol prvý raz zachytený v Číne. Za svoj prínos a služby vede a verejnému zdraviu bola kráľovnou Alžbetou povýšená a získla šľachtický titul.

9
Komentovať