Raňajky sú základ dňa a na chudnutie treba silnú vôľu. 8 mýtov o zdravom životnom štýle, ktorým stále veríme

Lucia Mužlová

Zdravý životný štýl je teraz trendom, ktorý vyznávajú mnohí z nás. Veď kto by nechcel byť zdravý, krásny a spokojný? Z každej strany sa však na nás valia informácie, ktoré nevieme vždy správne triediť. Je každodenné cvičenie zdravé? Sú sacharidy škodlivé? Dnes vám dáme odpovede na niektoré z otázok, ktoré ste si určite občas položili aj vy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Obaly potravín hovoria vždy pravdu

Foto: pixabay

Ak ste si mysleli, že na obaloch potravín nájdete vždy správne a korektné informácie, máme pre vás zlú správu. Výrobcovia majú mnoho trikov, ktoré využívajú, aby výrobok pôsobil zdravšie. Vždy preto kontrolujte obsah kalórií na hmotnosť výrobku a nie na 100 gramov. Ak má napríklad čokoláda 200 gramov a počet kalórií je uvedených len na 100, je potrebné si počet kalórií zdvojnásobiť.

Druhá vec je akési maskovanie cukru. Výrobcovia vám síce uvedú, že výrobok obsahuje cukor, no ak ho je veľa, ostatný zamaskujú pod pojmy fruktóza, fruktózovo-glukózový sirup alebo ovocné šťavy. Najlepšie je riadiť sa starým dobrým pravidlom. Čím menej zložiek produkt obsahuje, tým lepšie.

Večeru dajte nepriateľovi

Foto: pixabay

Túto vetu už počul zrejme každý. Najnovšie štúdie ale ukazujú, že sa skutočne jedná o mýtus. Ak vynechávate večeru, dosiahnete jedine spomaľovanie metabolizmu. Taktiež sa vám znižuje hladina cukru v krvi a únava je podstatne silnejšia. Najlepšie urobíte, keď si na večeru dáte len niečo ľahké s obsahom bielkovín, ktoré sa počas spánku vstrebávajú lepšie.

Najlepšie je cvičiť každý deň

Toto síce platí, ale iba v prípade, že ste profesionálny športovec. Dokonca aj oni vedia, aká je regenerácia po športe dôležitá. Svaly potrebujú svoj čas na zotavenie. Ak športujete každý deň intenzívne, skúste pár tréningov vymeniť napríklad za jógu. Ideálne je cvičiť 5-krát do týždňa.

Čím viac sa spotím, tým viac chudnem

S týmto mýtom súvisí nie len šport ale aj sauny alebo rôzne upravené oblečenie, ktoré zaručuje lepšie potenie. Množstvo potu ale váš tréning alebo váhu neovplyvňuje. Napríklad počas hodiny športu, kedy sa potíte, spálite asi 270-300 kalórií. Pri cvičení, kedy sa až tak nepotíte, ale predsa vykonávate nejakú aktivitu spálite takmer rovnako. Taktiež sedenie v saune nemá na váhu žiadny vplyv. Aj preto tam nemusíte zbytočne vysedávať kvôli tomu, aby ste viac a lepšie chudli.

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa

Foto: pixabay

Aj vy ste už počuli o tom, že raňajky sú základ dňa a bez nich sa nedá žiť zdravo a ani schudnúť? Najnovšie výskumy však ukázali, že ľudia, ktorí vynechali raňajky zjedli počas dňa oveľa menej jedla ako tí, čo si raňajky dopriali. Je tu však jedna veľmi dôležitá poznámka pod čiarou. Jednalo sa o štúdiu, ktorá bola vykonávaná na ľuďoch, ktorí sa do raňajok museli nútiť. Preto je záver taký, že by ste mali počúvať svoje telo. Ak sa ráno prebudíte hladní, dajte si raňajky. Ak zvládnete pár hodín aj bez jedla, dajte si napríklad orechy a pokojne trochu neskôr.

Ak chcem schudnúť, potrebujem mať silnú vôľu

Mnoho ľudí verí tomu, že chudnutie závisí od pevnej vôle. Pravdou však je, že je to aj o psychickom rozpoložení, genetike, celkovej stavby tela, zdraví, životnom štýle a teda proces chudnutia je veľmi individuálna záležitosť.

Beh je pre každého

Foto: pixabay

Vedeli ste, že až 79% ľudí, ktorí pravidelne behajú si tak privolajú rôzne zdravotné problémy a zranenia? Beh nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú veľkú nadváhu, ani pre tých, ktorí majú problémy s malými kostičkami v pätách a celkovo chodidlách. Beh sa neodporúča ani starším ľuďom. Ak sa rozhodnete behať, netreba to preháňať. Odporúča sa maximálne 30-50 minút denne.

Sacharidy a bielkoviny nemôžem jesť súčasne

Foto: pixabay

Delená strava. Každý o nej počul a každý dobre pozná pravidlo, nikdy nemiešať bielkoviny so sacharidmi. Dôvodom má byť odlišný proces trávenia týchto dvoch zložiek. Naše telo je ale oveľa múdrejšie, ako si myslíme a bielkoviny so sacharidmi sa trávia úplne normálne. Sacharidy sa začínajú štiepiť už v ústnej dutine, bielkoviny v žalúdku a hrubom čreve.

Veríme, že sme týmto článkom niektoré mýty zbúrali a možno vám pomohli lepšie pochopiť, že aj na vyznávanie zdravého životného štýlu vám postačí vôľa a zdravý rozum.

Pozri aj: 4-týždňová výzva chudnutia do plaviek: 5 sérií cvikov na každý deň a obrovskú zmenu si všimne každý vo vašom okolí

Lucia M., adme.ru

Najnovšie články