Túto rastlinku dobre poznáte, no len málokto ju využíva. Pomáha pri bolesti kĺbov, hlavy a má ešte jednu skvelú vlastnosť

Gabriela Kinčoková

Foto: commons.wikimedia.org

Chren nie je len taká obyčajná rastlina. Jeho pôvod siaha do Stredomoria, odkiaľ má aj svoj pôvodný latinský názov armoracia. Táto jedinečná rastlina si získala u ľudí veľkú popularitu. Mnohí ju doma pestujú a pripravujú si z nej rôzne domáce pochúťky. Portál organicfacts však hovorí, že chren má aj niekoľko iných výhod, o ktorých mnohí ľudia ani len netušia.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: commons.wikimedia.org

Jednou z najdôležitejších častí chrenu sú práve jeho listy. Listy chrenu sú známe tým, že majú veľkú nutričnú hodnotu. Taktiež obsahujú vitamíny ako B, C, E a PP. Vitamín PP môžete poznať aj pod názvom Niacín. Niacín je veľmi dôležitý pri tvorbe energie v bunkách. Okrem toho, listy chrenu obsahujú veľa draslíku, vápnika, horčíka, síry a selénu. Práve vďaka tomu, že sú chrenové listy bohaté na mnoho vitamínov, môžete ich použiť na ochranu pred škodlivými mikroorganizmami. Chrenové listy dokonca nestrácajú svoj účinok ani v prípade, že sú vysušené. Čo sa týka liečivých vlastností chrenových listov, šetrí telo od nebezpečných nánosov soli.

Ako používať chrenové listy?

Foto: commons.wikimedia.org

Postup: Pred spaním si vezmite dva väčšie chrenové listy a namočte ich do teplej vody. Namočené listy následne vezmite, priložte si ich na chrbát a zabaľte látkou. Ak cítite mierne pálenie, je to normálne. Popáleniny vzniknúť nemôžu.

Ráno po prebudení opatrne odstráňte látku a listy z tela. Chrenové listy počas noci absorbovali nadbytočnú soľ z vášho tela. Ak tej soli boli vo vašom tele až príliš, je možné, že sa listy dokonca rozpadnú. Takto opakujte postup niekoľkokrát do týždňa. Chrenové listy sú jedinečné najmä vďaka tomu, že absorbujú soľ priamo cez póry kože.

Foto: needpix.com

To je dôkaz najmä toho, že používanie prírodných postupov sa oplatí viac ako používanie drahých kozmetických prípravkov. Ďalším úžasným produktom, ktorý sa dá vytvoriť z listov chrenu je tinktúra, ktorá vám pomôže v prípade, že vás bolia kĺby a chrbát. Tinktúra je vytvorená z mladých listov, ktoré sa uložia do sklenenej nádoby a doplnia sa alkoholom. Zmes nechajte takto odstáť približne dva až tri dni na chladnom a tmavom mieste. Potom kĺby potierajte.

Chren nie len dobre chutí, ale dokonca vám môže pomôcť pri bolesti chrbta či svalov. Ak máte doma niekoľko chrenových listov navyše, určite vyskúšajte tieto tipy.