6 rád, ako sa pripraviť na omikron a čo potrebujete na domácu liečbu. Tento variant sa môže o chvíľu objaviť v každej domácnosti

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Štvrtej vlne sa pravdepodobne nevyhneme a v posledných dňoch už môžeme pozorovať nárast pacientov. Pomôcť nám môže očkovanie a dodržiavanie opatrení.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ministerstvo zdravotníctva na svojom Facebooku zverejnilo 6 rád, ako sa pripraviť na omikron. Podľa nich sa v najbližšej dobe stretne s omikronom takmer každý z nás a vzhľadom na jeho vysokú infekčnosť a nízku zaočkovanosť na Slovensku sa tomu nedá zabrániť. Jediná možnosť je pripraviť sa na to a situáciu nezľahčovať.

Očkujte sa

Každá dávka vakcíny pomôže, aj jedna dávka je lepšia ako žiadna. Najlepšie je mať všetky tri. k ste ešte neboli na 3. dávke, neváhajte. Očkovanie je dôležité aj po prekonaní Covidu, imunita časom slabne.

Vyhýbajte sa plným interiérom

Minimalizujte sociálne kontakty najmä v preplnených a zle vetraných interiéroch. Ak už v takom ste, snažte sa nebyť tam príliš dlho, aby ste nedostali príliš veľkú virálnu nálož, pri ktorej je vyššie riziko ťažkého priebehu.

Noste respirátor

Dôležitý je predovšetkým v interiéroch s vysokou hustotou ľudí. Respirátor znižuje virálnu nálož, s ktorou sa stretnete. Noste ho aj v exteriéri, ak ste v tesnom kontakte s ľuďmi.

Testujte sa pred stretnutím s ľuďmi

Ak sa musíte stretnúť s ľuďmi v interiéri na dlhšiu dobu, urobte si antigénový test (dostupný v lekárni). Dozviete sa, či vy alebo vaši známi nie ste v danej chvíli infekční.

Vetrajte

Vetraním sa znižuje množstvo vírusového aerosólu v miestnosti. Znižuje sa tak virálna nálož, s ktorou sa v takomto prostredí stretnete. Ak musíte byť v interiéri s ľuďmi, snažte sa otvoriť okná.

Foto: unsplash

Volajte pomoc v správny čas

Keď Covid dostanete, dôležité sú dve veci: dodržiavať karanténu a ustriehnuť moment, kedy potrebujete pomoc. Pri ťažkostiach s dýchaním alebo pri poklese saturácie krvi kyslíkom pod 92% volajte záchranku. Ak patríte medzi rizikové skupiny, hneď po pozitívnom PCR teste volajte svojmu lekárovi, aby vám predpísal liek molnupiravir.

Ako sa liečiť doma?

Týchto 6 rád si pripravilo Ministerstvo zdravotníctva. Ako uvádza portál TVNoviny, to, že sa omikron môže objaviť v každej rodine, tvrdí aj infektológ Peter Sabaka. Pre portál tiež povedal, čo je dobré mať doma pri domácej liečbe a ako sa liečiť. Samozrejmosťou sú vitamíny C, D a zinok. Ľudia, ktorí patria medzi rizikovejších pacientov, by mali mať aj pulzný oxymeter. Riziko ťažkého priebehu znižuje aj molnupiravir s obchodným názvom Lagevrio, ktorý by si pacienti mali nechať predpísať od svojho lekára.

Samozrejmosťou sú lieky na zníženie teploty, avšak dodáva, že pokiaľ nepresiahne 38,5 stupňa, neznižoval by ju, pretože horúčka sama o sebe nie je škodlivá, práve naopak. Zdôraznil tiež, že liečba by mala začať najneskôr päť dní po tom, ako nastanú symptómy, inak nebude účinná.

Najnovšie články