Diéta „5 lyžíc“: Za 4 týždne sa mi pred letom podarilo vďaka tomuto jednému pravidlu schudnúť až 14 kilogramov

Lucia Mužlová

Foto: pexels

Nežijeme preto, aby sme jedli. Jeme preto, aby sme žili. Stará známa mantra všetkých, ktorí sa snažia žiť a stravovať sa zdravo. Zrejme vám nepovieme nič nové, keď si pripomenieme, že dojesť by ste mali hneď, ako pocítite, že ste plný, resp. vstávať od stola by ste mali ešte s miernym pocitom hladu. Telo si v nasledujúcich minútach uvedomí, že dostalo energiu a pocit hladu sa stratí.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Takto zabraňujete prejedaniu sa a aj rozťahovaniu žalúdka. Jedna porcia hlavného jedla by nemala byť väčšia ako vaše dve spojené dlane. Ak s diétou len začínate a potrebujete si žalúdok trochu stiahnuť, porcia by mala byť len o niečo väčšia ako vaša dlaň.Dnes si povieme niečo práve o mierach a veľkosti porcií. Ak neviete, ako presne na to, skúste sa riadiť pravidlom piatich lyžíc.

S týmto pravidlom ide chudnutie oveľa rýchlejšie. Zapamätajte si, že jedlo by malo byť o veľkosti 5 lyžíc. Je to cca 150 až 200 gramov potravy. Nie sú tu žiadne iné obmedzenia, len zdravá strava a zachované množstvo. Pre najlepší výsledok by ste mali z jedálnička vylúčiť pečivo, sladkosti, sýtené nápoje, cukor a veľa soli. Snažte sa dodržať interval jedenia do 3 hodín. To znamená, že jeme každé 2 a maximálne 3 hodiny. Taktiež dbajte na množstvo vody v tele.

Foto: maxpixel

Po prvom týždni by ste mali vidieť aj prvé výsledky. S pravidlom 5 lyžíc by sa vám za týždeň malo podariť schudnúť až 3 kilogramy. Zvyknete si na systém a telo si zvykne na množstvo aj pravidelnosť. Počas nasledujúcich dní sa vám rozžiari pokožka, budete mať viac sily a váha ešte pôjde dole. Počas 3 týždňa sa vám zlepší metabolizmus a prakticky už nebudete mať chuť na sladké.

V poslednom týždni zbadáte výraznejší úbytok na váhe za posledné dni. Zvyknete si na porcie a viac sa do vás už ani nebude zmestiť. Celkovo by sa vám malo podariť schudnúť aj 10 kilogramov za 4 týždne, čo pred letnou sezónou vôbec nie je zlé. Ako však stratené kilogramy nepribrať naspäť? Jedzte pravidelne a malé porcie. Doprajte si veľa čistej vody počas dňa a vyhýbajte sa všetkým zakázaným potravinám aj naďalej.

Vzorové menu jedného dňa

raňajky: ovsená kaša s čučoriedkami

desiata: biely jogurt s hruškou

obed: červená dusená šošovica s dusenou zeleninou

olovrant: humus s pokrájanými kúskami mrkvy

večera: tuniak vo vlastnej šťave s čerstvou zeleninou

druhá večera: zeleninový šalát s vajíčkom natvrdo

Nezabudnite, množstvo by malo byť len 5 plných veľkých lyžíc. Držíme palce pri chudnutí.

Najnovšie články