Prognózy, ktoré nikoho nepotešia: Takto bude podľa vedcov vyzerať chrípková sezóna 2021

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Podľa odborníkov nás čaká ťažké obdobie. Chrípková sezóna 2021 a 2022 môže byť veľmi škaredá a hlavne pre malé deti. Tým sa podľa zistení výrazne znížila imunita.

Ako uvádza portál IFLscience, dve nové predbežné analýzy použili matematické modely na predpovedanie nasledujúcej chrípkovej sezóny. Podľa najhorších scenárov môže počet ľudí, ktorí sa nakazia chrípkou, až dvojnásobne narásť, oproti minulej zimy. Ich modely naznačujú, že počas zimy v USA bude až 600-tisíc ľudí hospitalizovaných kvôli chrípke.

Záleží od očkovania

Závažnosť situácie podľa nich do veľkej miery záleží na tom, koľko ľudí sa dá proti chrípke zaočkovať. V spojení s prebiehajúcou pandémiou koronavírusu však môže nárast pacientov s chrípkou spôsobiť veľké problémy pre zdravotnú infraštruktúru.

Pred rokom sme sa vyhli hraničnej situácii, teda príliš veľa ľudí sa nenakazilo chrípkou. Teraz je však situácia iná a odborníci varujú, že by sa to mali ľudia poriadne pripraviť. Šíreniu bežnej chrípky do veľkej miery zabránili opatrenia súvisiace s koronavírusom. Rozostupy medzi ľuďmi a prekrytie horných dýchacích ciest zabraňovali jej šíreniu.

Odborníci teda radia, aby sa ľudia nechali zaočkovať nielen proti koronavírusu, ale aj proti chrípke, ktorá môže tento rok naplno vypuknúť.

0
Komentovať