Dietológ šokuje: „Nebudete veriť, čo nájdu v žalúdku človeka, ktorý je po smrti! Nestrávenú kávu s mliekom.“

KatkaR

Meno Henri Chenot síce v našich končinách nie je až také známe, no naši talianski priatelia by nám radi vysvetlili, kto sa za ním skrýva. Tento špecialista na zdravú výživu a autor niekoľkých kníh má vo svete dokonca vlastné centrá, v ktorých ľuďom pomáha vydať sa na cestu zdravého životného štýlu. Naviac ľuďom ponúka iba to, čo dokáže on sám a nespolieha sa pritom na žiadne produkty z reklám. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tajomstvo správnej výživy v podaní Dr. Chenota vás síce možno trochu prekvapí, no šťastné a zdravé tváre jeho pacientov hovoria samé za seba. Množstvo z nich sa stalo dokonca jeho blízkymi priateľmi – medzi nimi napríklad monacká princezná či rôzni politici, ktorí sa jeho radami riadia už viac než 30 rokov.

Henri Chenot.

Gepostet von Palace Merano Espace Henri Chenot am Freitag, 20. Januar 2017

Správna strava pre zdravý život

Prvý a zároveň najdôležitejší faktor, ktorý je základom zdravej diéty, je vek. Ľudský metabolizmus sa mení každých 7 rokov a je veľmi dôležité nezabúdať na tento fakt a brať ho pri diéte do úvahy. Dr. Chenot ďalej rozdeľuje ľudí do 5 skupín, resp. typov, a to podľa psychotypu a zdravotných problémov, ktorými trpia.

Podľa neho musíme mať na pamäti, že neexistuje univerzálna rada pre každého človeka – naopak, každý z nás má vlastný, individuálny rámec, na ktorom je postavené jeho stravovanie.

Michela meeting with Mr. Henri Chenot, discussing about her personalized treatment options….

Gepostet von Palace Merano Espace Henri Chenot am Freitag, 29. September 2017

“Ľudia mi volajú a žiadajú ma o akúsi univerzálnu radu. A ja začnem dlhé rozprávanie o životnej ceste, veku, a podobne. Univerzálna rada jednoducho neexistuje. Väčšina ľudí má zdravotné problémy, no 2/3 doktorov pracujú najmä pre záujmy farmakologických spoločností. Preto sa doktori pýtajú: “Tak, aké máte problémy?“ A potom vám dajú tabletky. Je však prácou doktorov pochopiť, aké problémy máte a vyriešiť ich.“

Jedným z mýtov, ktorých účinkom ľudia slepo, avšak mylne veria, sú priaznivé účinky kávy. V súčasnosti sa z kávy stal naozaj dobrý biznis, v ponukách nájdete rozmanité druhy od výmyslu sveta a často vám sľubujú úplnú detoxikáciu organizmu či zníženie hmotnosti.

Názor Dr. Chenota na tento lahodný mok sa však odlišuje: “Káva nie je najlepším začiatkom dňa. A nezáleží na tom, či je čierna alebo s mliekom. Zaujímavý fakt – ak človek vypije kávu s mliekom, náhle zomrie a na druhý deň mu vykonajú autopsiu, nájdu tam nestrávenú kávu s mliekom!“

Come by our bar for a warm herbal tea or a detox cocktail.———————————————————————— #herbaltea #chenotmethod #detox #healthylifestyle #palacemerano #palacemeranoespacehenrichenot

Gepostet von Palace Merano Espace Henri Chenot am Samstag, 25. November 2017

Preto odporúča, aby sme miesto kávy volili zelený čaj, a aby sme počas dňa nevypili viac než jednu šálku espressa alebo ristretta. Koniec koncov, správna káva by predsa mala byť malá a silná. Naviac, podľa známeho dietológa by sme organizmus na ráno nemali zaťažovať veľkým množstvom jedla. Preto by sme podľa neho mali vynechať ovsenú kašu, cereálie a rovnako i syry a mliečne výrobky.

Detox lunch – Green Apple Tapioca Beads 🍏 ——————————————#detox #chenotmethod #palacemeranohenrichenot #healthyfood

Gepostet von Palace Merano Espace Henri Chenot am Mittwoch, 20. September 2017

Dr. Chenot nás nechal nahliadnuť i do svojho vlastného jedálnička: “Ja osobne jem ovocie. Deň začínam šalátom a potom pokračujem sacharidmi – volím ryžu alebo cestoviny. Na večeru si dám zeleninovú polievku a sem-tam si doprajem rybu alebo kuracie mäso. Biele mäso je totiž veľmi prospešné. Červené až tak nie. No a raz za mesiac si bezpodmienečne urobím 3-dňový detox.“

Michela tasting our Detox Cocktail 🍸: Parsley 🍃, basil 🌿 , lemon juice 🍋, stevia and ginger….

Gepostet von Palace Merano Espace Henri Chenot am Dienstag, 26. September 2017

“Som si istý, že tradičné 3 jedlá denne sú dosť. Ale samozrejme to závisí aj od toho, ako ťažko fyzicky pracujete. Ak žijete na dedine a každé ráno idete na pole, mali by ste si dopriať poriadne raňajky. Keď však pracujete v kancelárii, dajte si iba niečo ľahké, napríklad ovocie alebo zelený čaj, avšak popoludní musíte jesť dôkladnejšie,“ dodáva.

Podľa doktora je ďalším rozšíreným mýtom ten, že nemôžete jesť po 18-tej hodine. Ako uvádza, mnoho ľudí v dnešnej dobe chodí spať okolo 2-hej hodiny ráno. Viete si predstaviť, že nejete taký dlhý čas? Vaše telo by sa vám určite nepoďakovalo.

Detoxikačná diéta, ktorú si dr. Chenot dopraje raz mesačne, netrvá dlhšie než 3 dni a je založená na ovocí, zelenine, tekutinách a obilninách. Vylúčené je prijímanie soli a nasýtených tukov.

Mornings at the Palace, you’ve got all the ingredients to have a wonderful day focusing on your health and well-being! #palacemeranoespacehenrichenot #merano #breakfast #healthforlife #bodyandsoul

Gepostet von Palace Merano Espace Henri Chenot am Montag, 3. Juli 2017

Raňajky: Zvoľte si obľúbené ovocie alebo zeleninu, rozmixujte a prelejte do pohára. Po 30 minútach si dajte šálku zeleného čaju.

Obed: Ako aperitív si dajte ovocie. Pripravte si zeleninový šalát s dressingom, ktorý bude pozostávať z 1 PL rastlinného oleja a citrónovej šťavy. Ak nemáte chuť na šalát, môžete si pripraviť napríklad ryžu so zeleninovou omáčkou.

Večera: Večer si pochutnajte na dusenej zelenine, ku ktorej si uvaríte 60 gramov ryže.

Green & red capucci salad with onion dressing—————————————————————————#detox #chenotmethod #palacemeranohenrichenot #healthyfood

Gepostet von Palace Merano Espace Henri Chenot am Donnerstag, 21. September 2017

Dr. Chenot ďalej kritizuje prevládajúci názor verejnosti, podľa ktorého je zdravé jesť najmä potraviny, ktoré sú vypestované vo vašej krajine. Podľa neho by sme si nemali odopierať produkty bohaté na bielkoviny a vitamíny iba preto, že sú vypestované v Ázii a nie v Európe. To isté platí i pre sezónnosť. Strava by mala byť mnohotvárna, rozmanitá a vyvážená a mali by sme úplne zabudnúť na existenciu monotónnych diét.

The two dietetic restaurants in Palace Merano Espace Henri Chenot offer light, tasty dietetic cuisine using the Chenot method.#Food

Gepostet von Palace Merano Espace Henri Chenot am Montag, 23. Januar 2017

“Nadmerná konzumácia jedného druhu produktu je pre zdravie veľmi škodlivá. Musíte jesť rozmanito, avšak, samozrejme, minimalizovať príjem sladkého a bielej múky. Ale nemôžete svoj život premeniť na ťažký trest – z jedla musíte mať potešenie! Napríklad, moja manželka a ja si vždy doprajeme relax, pretože pre telo je to veľmi dôležité. Raz za týždeň si môžete dopriať čokoľvek. Ja by som napríklad nemohol žiť bez červeného vína,“ priznáva doktor.

A novodobý trend idúci zaryto proti výrobkom s obsahom škrobu a lepku nepovažuje Dr. Chenot za viac než za veľmi silný marketingový ťah. Podľa neho existuje iba veľmi malé percento ľudí, ktorí sú skutočne alergickí na lepok. Zvyšok jednoducho nasleduje módu, pričom vlastne ani nevedia prečo. A v zdravej výžive je dôležité vedieť čo a prečo!

Be motivated! train at least for one hour everyday – it’s the key for balance and a successful life….

Gepostet von Palace Merano Espace Henri Chenot am Donnerstag, 26. Oktober 2017

Our personal trainer Maurizio and our guest Michela during her personal Pilates lesson. ———————————————#palacemeranoespacehenrichenot #palacemerano #merano #pilates #yoga #healthylifestyle

Gepostet von Palace Merano Espace Henri Chenot am Montag, 2. Oktober 2017

Henri Chenot rovnako odporúča prepadnúť aktívnemu životnému štýlu a rôznym športom. Miesto behu však odporúča radšej rýchlu chôdzu, a to z  jediného dôvodu. Väčšina ľudí totiž pri behu dýcha nesprávnym spôsobom. Chenot je tiež zástancom meditácie, ktorú by sme podľa neho mali praktizovať najmenej 10 minút denne. Ak sa funkcia nášho metabolizmu napriek všetkému nenapraví, pravdepodobne nepôjde o problémy s nesprávnou výživou, ale o problémy s nervami.

Ste zvyknutá dopriať svojmu telu pravidelný detox? Aký spôsob detoxikácie volíte vy? Podeľte sa s nami o overené tipy a triky, vďaka ktorým váš metabolizmus funguje tak, ako má.

Pozri aj: Od oplodnenia cez rast až po pôrod! Takto vyzerá tehotenstvo u ženy týždeň po týždni

zdroj: babskeveci.sk (Katuš), takprosto.cc