Odborníci zverejnili zoznam najnezdravších potravín v supermarketoch. Väčšinu máte doma určite aj vy

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Odborníci sa rozhodli zostaviť rebríček potravín, ktoré sú predávané v supermarketoch a hoci o tom ľudia často netušia, vôbec nie sú zdravé. Mnoho z nich má pritom doma každý.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Daily Mail, tím odborníkov sa bližšie pozrel na bežne predávané potraviny v supermarketoch. Pozorne preskúmali všetky zloženia a zistili, že mnoho potravín, ktoré ľudia považujú za neškodné, sú v skutočnosti nezdravé. Zmrzlina či zemiakové lupienky určite nikoho neprekvapili, no v zozname sa objavili napríklad aj balená voda či kyslé uhorky. Lauren Manaker, registrovaná dietologička a autorka predstavila najprekvapivejšie položky v tomto rebríčku.

Bujóny

Odborníci vysvetlili, že hlavné dôvody, prečo kocky bujónu nie sú pre ľudí dobré, súvisia s prísadami v nich. Negatívne hodnotia palmový olej, karamelovú farbu a umelé farbivo žltá SY.

Podľa niektorých štúdií by palmový olej mohol spôsobiť rozvoj vysokej hladiny zlého cholesterolu. To môže neskôr viesť k ochoreniu srdca, tvrdí Dr Celeste Robb-Nicholson, docentka medicíny na Harvard Medical School. Podľa neziskovej organizácie Nutrition Facts sa karamelové farbivo niekedy rozkladá na chemikáliu nazývanú metylimidazol, ktorá je karcinogénom. Ukázalo sa, že žltá SY zas spôsobuje rakovinu nadobličiek a semenníkov u potkanov.

Foto: Pexels

Balená voda

Každý potrebuje vodu, aby prežil, ale tej z plastovej fľaše je niekedy lepšie sa vyhnúť. Je to preto, že plastové fľaše obsahujú chemikáliu nazývanú Bisfenol-A, ktorá môže pri zahriatí fľaše vytekať do vody. „Celkovo je dobré používať plasty bez BPA,“ napísali poskytovatelia zdravotnej starostlivosti z Kolumbijskej univerzity na svojom blogu.

Chronická expozícia BPA môže spôsobiť množstvo problémov od zníženej plodnosti až po problémy so správaním u detí. Podľa doktora Brenta Bauera, internistu z Mayo Clinic, sa tiež spája so zvýšeným krvným tlakom, rizikom cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnymi chorobami.

Foto: Pexels

Margarín

Najnovšie články