Odborníci varujú všetkých rodičov: Táto pochúťka sa tvári ako zdravá, v skutočnosti má viac cukru ako kola

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Čo sa týka sladkostí, ale aj sladených nápojov, mnohí rodičia sú veľmi rozhodní a svojim deťom pre istotu nedovolia žiadnu z týchto pochúťok. Niektorí sú však benevolentnejší a nakoniec sa to na ich zdraví poriadne odrazí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Tyla, zubný lekári už dlhdobo upozorňujú rodičov na to, že svojim deťom doprajú príliš veľa sladkého, čo sa odráža na ich zuboch. Hoci mnohí si myslia, že keďže majú zuby mliečne, nič sa nedeje, keď sa pokazia, nie je to celkom pravda. Teraz však upozorňujú na nebezpečenstvo vrecúšok s detskou výživou.

Obsahujú oveľa viac cukru

Podľa prieskumu British Dental Association, ktorý bol robený na 109 vrecúčkach zameraných na deti mladšie ako 12 mesiacov sa zistilo, že viac ako štvrtina obsahovala viac cukru ako Coca-Cola. Zistilo sa, že mnohé verzie týchto vrecúšok na „báze ovocia“ obsahujú množstva ekvivalentu tohto nealkoholického nápoja. Mnohé sú pritom rodičom predávané s tým, že sú zdravé a že je to prirodzená strava pre deti. Často v tom úlohu zohráva hlavne marketing, kedy si rodičia myslia, že pre svoje deti robia „zdravé rozhodnutie“.

Rodičia by si mali dávať pozor

Prieskum tiež zistil, že takmer 40 % výrobkov sa predáva rodičom detí vo veku od 4 mesiacov, aj keď sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie neodporúča skôr ako od šiestich mesiacov. V Spojenom kráľovstve ide hlavne o značky Ella’s Kitchen a Annabel Karmel, ktoré sa považujú za lídrov na trhu a zdá sa, že obe majú vyššie hladiny cukru ako tradičné značky detskej výživy.

Podľa prieskumu tiež varovali, že konzumácia týchto produktov môže mať vplyv na zuby dojčiat, pretože pri satí môže zvýšiť riziko zubného kazu. Tvrdenia bez pridania cukru sú podľa nich bezvýznamné.

Najnovšie články