Je vhodné bozkávať dieťa priamo na pery? Mamičky nesúhlasia s názormi detských psychológov a lekárov

Monizz

Hovorí sa, že bozk ako prejav lásky vznikol práve pri dojčení. Podľa psychológov to bol práve tento moment, kedy dieťa objavilo matkin prsník a vznikol kontakt medzi perami a pokožkou. Práve matkin prsník začal hrať úlohu dnešného cumlíka, z čoho sa neskôr vyvinul bozk na pery. Táto odvážna, no trochu za vlasy pritiahnutá teória môže mať v sebe kus pravdy.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Práve kontakt koža na kožu mohol začať u ľudí vytvárať pocit jemnosti, nežnosti, náklonnosti. A tak sa už v dávnych časoch medzi milujúcimi sa ľuďmi vyvinul bozk ako prejav lásky. Ten istý prejav, ale inej lásky, ostal aj medzi matkou a dieťaťom, resp. medzi otcom a dieťaťom. Psychológovia, rodičia a lekári sa sporia, či je správne bozkávať svoje dieťa na pery. Podľa mnohých patrí tento akt výlučne medzi muža a ženu a nie medzi rodiča a dieťa.

Rodičom a deťom stopku

Aj napriek tomu, že bozk je jedným z najkrajších prejavov lásky, tak rodičovskej ako partnerskej, lekári varujú, že dospelí by nemali bozkávať na pery deti, pretože ich tak vystavujú riziku možných prenosných infekcií. Výsledkom môže byť nielen obyčajná chrípka alebo vírus, ale aj opakované herpesy, stomatitída, tonzilitída alebo dokonca žltačka! Malé deti nemajú uspôsobenú imunitu a prenos je možný aj napriek tomu, že dospelý je navonok celkom zdravý. Príkladom za všetky sú herpesy, ktoré by sa u dieťaťa často vôbec nemuseli prejaviť, keby im v tom v minulosti nepomohli rodičia. Herpes mohol ostať ukrytý v organizme a telo sa s ním vysporiadalo samo.

pixabay.com

Psychológovia zasa opakujú, že pery sú erotogénnou zónou, ktorá je vytvorená okrem prijímania potravy práve na účel prejavov erotickej, teda zmyselnej lásky. Bozky na pery medzi rodičmi a deťmi môžu byť práve tým, čo môže, ale nemusí vyvolávať rôzne choré väzby, v tých extrémnych prípadoch až úchylky. Tie sa, samozrejme, nemusia prejaviť v detstve, ale až v dospelosti. Ak si toto všetko odmyslíme a hodíme to za hlavu ako nezmysel, detská psychologička Charlotte Reznik upozorňuje ešte na jeden moment, nad ktorým by mal každý rodič pouvažovať. „Keď vaše dieťa vidí, akú radosť a lásku vám spôsobuje bozk medzi vami a vašim partnerom, keď vidí, že takýto bozk je prejavom romantickej lásky, potom raz príde do štádia, že začne uvažovať a ostane zmätené, prečo medzi vami dvoma neexistuje takýto druh lásky.“

pixabay.com

Do štyroch rokov

Ak raz začnete bozkávať svoje deti na pery, kedy s tým prestanete? Celá situácia bude preň príliš mätúca. Dieťa začína mať sexuálne vedomie medzi štvrtým až šiestym rokom života. Dovtedy je bozk na pery v poriadku a dieťa si ho pravdepodobne s ničím iným ako s prejavom rodičovskej lásky nezamení. Neskôr však môže takýto prejav prerásť do niečoho povzbudzujúceho a dieťa v ňom môže podvedome nájsť záľubu, ktorá neskôr nemusí vyústiť v normalitu,“ tvrdí Reznik.

pixabay.com

Psychológom oponujú aj matky a dokonca aj matky psychologičky. Podľa mnohých sú tieto špekulácie len strašiakom, ktorý zbytočne kazí vzťahy medzi rodičmi a deťmi. Bozk na pery ako prejav rodičovskej lásky tu bol už od nepamäti a z väčšiny detí nevyrástli ani úchyláci, a ani citovo alebo psychicky narušení ľudia. Naopak, podľa mnohých rodičov svoje deti príliš chránime a utvrdzujeme v nedotknuteľnosti, na základe čoho z nich neskôr vyrastajú nevyrovnané osobnosti neschopné postaviť sa životu zoči-voči.

pixabay.com

V niektorých krajinách sú bozky zákonom obmedzené a v niektorých dokonca úplne zakázané. Napríklad v Malajzii by vás aj ten najnevinnejší bozk na verejnosti vyšiel na 75 dolárov a v takej Indonézii by vám mohli napariť až 10-ročné väzenie. Štúdie však dokazujú, že deti, u ktorých absentujú prejavy lásky od ich rodičov, sú až vo viac ako 50% prípadoch zakomplexované a majú nízke sebavedomie. Z detí, ktoré boli bozkávané svojimi rodičmi, naopak vyrástli obvykle vyrovnaní, rešpektujúci a schopní ľudia, ktorí sa lásky neboja. Tak ako to naozaj je?

Pozri aj: Známy psychológ predstavil 12 základných pravidiel šťastia: „Ak chcete byť zdravý, nikdy by ste nikomu nemali…“

zdroj: takprosto.cc (M)

Najnovšie články