Možnosť pracovať z domu, či voľnosť pri výbere oblečenia. V tejto krajine budú mať ženy v menopauze lepšie pracovné podmienky

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Príznaky menopauzy sú u mnohých žien veľmi výrazné a niektoré pre ne musia zostávať doma, či odchádzať zo zamestnania. Vo Veľkej Británii však došlo k výrazným zmenám.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál BBC, Komisia pre rovnosť a ľudské práva (EHRC) vydala vo Veľkej Británii usmernenie na objasnenie zákonných povinností voči pracovníkom, ktorí prechádzajú menopauzou. Menopauza znamená koniec menštruačného cyklu a zvyčajne sa vyskytuje okolo 50 roku života. Jej symptómy môžu zahŕňať návaly tepla, mozgovú hmlu či problémy so spánkom.

Na čo by mali mať ženy nárok?

EHRC uviedla, že vedenie firiem by malo ponúknuť zmeny, ako napríklad poskytovanie oddychových zón či flexibilný pracovný čas, aby im pomohli. Zároveň by podľa nich mohla pomôcť aj uvoľnená politika ohľadom uniforiem, kedy by mohli ženy nosiť pohodlnejšie oblečenie.

Podľa EHRC neschopnosť vykonať primerané zmeny znamená diskrimináciu zdravotného stavu podľa zákona o rovnosti z roku 2010, pokiaľ majú symptómy dlhodobý a podstatný vplyv na schopnosť ženy vykonávať bežné a každodenné činnosti. Podľa výskumu, ktorý robili, bola jedna z desiatich opýtaných žien nútená opustiť prácu v dôsledku symptómov menopauzy. Často na pracoviskách dochádza aj k zosmiešňovaniu príznakov, čo sa taktiež berie ako diskriminácia.

Najnovšie články