Vedci zverejnili varovanie pre tehotné ženy: Toto sa môže stať, keď sa nakazíte koronavírusom

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

O tom, že koronavírus je veľmi nebezpečný pre tehotné ženy, sa hovorí už niekoľko mesiacov. Vedci však teraz prišli so zistením, ktoré mnohé ženy vystraší.

Ako uvádza portál Daily Mail, vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu zistili, že tehotné ženy, ktoré sa nakazia koronavírusom, majú väčšiu pravdepodobnosť predčasného pôrodu, v 37. týždni tehotenstva a skôr. Niektoré ženy dokonca porodili ešte skôr, menej ako v 32. týždni tehotenstva. Príčiny predčasného pôrodu, ktorý je spôsobený koronavírusom, nie sú známe. Práve preto vedci povzbudzujú matky, aby sa nechali zaočkovať a zabránili tomu.

tehotenstvo
Foto: pixabay

Hrozí riziko predčasného pôrodu

Vedci, ktorí publikovali svoje zistenia v časopise The Lancet Regional Health zhromaždili údaje o viac ako 240-tisíc pôrodoch od júla 2020 do januára 2021. Takmer 9 000 žien malo pozitívny test na koronavírus, zatiaľ čo zvyšok vytvoril kontrolnú skupinu. Tím zistil, že u žien, ktoré sa nakazili koronavírusom, je oveľa vyššia pravdepodobnosť predčasného pôrodu. Predčasne narodené deti často nemajú úplne vyvinuté orgány a môžu mať problémy s dýchaním aj so srdcom či mozgom.

Foto: pixabay

Tiež majú často nedostatočne vyvinutý imunitný systém, čo ich v mladom veku ohrozuje vážnymi chorobami. Môžu mať tiež rôzne problémy s učením, byť ohrozené astmou alebo detskou mozgovou obrnou. Preto vedci vyzývajú tehotné ženy, aby sa nechali zaočkovať a potenciálne sa vyhli predčasnému pôrodu. Tehotné ženy sú pri nákaze koronavírusom vystavené zvýšenému riziku vážnych chorôb alebo aj úmrtia.

0
Komentovať