Najlepší prázdninový tip: Vyskúšajte so svojím dieťaťom túto aktivitu a zažije leto, na ktoré bude ešte dlho spomínať

Lucia Mužlová

Foto: unsplash

Školský rok skončil a našim deťom začali letné prázdniny. Ak ste presne ten rodič, ktorý bojuje so svojim dieťaťom a doslova ho musíte tlačiť do nejakých aktivít, máme pre vás skvelé riešenie. Spravte deťom leto, na ktoré budú ešte dlho spomínať.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: unsplash

Nájsť ten správny kľúč k výchove detí nie je ľahké a to najmä vtedy, ak dostávate veľké množstvo rád od svojho okolia. Ak chceme z dieťaťa vychovať silnú osobnosť, mali by sme vedieť počúvať a oceniť jeho úspechy. Dieťa potrebuje počuť pochvaly, no potrebuje aj pevnú ruku a disciplínu. K tomu, aby sa stal silnou osobnosťou mu môžete pomôcť. Letné prázdniny sú ideálny čas, kedy začať, pretože vaše dieťa nemá toľko stresu a povinností. Je tu 5 vecí, ktoré by ste mali poznať plus skvelý tip, ako urobiť prázdniny nezabudnuteľné.

Aj deti si zaslúžia rešpekt

Foto: Park Snow Donovaly

Nehovoríme, že by ste s nimi mali jednať ako s dospelými, no určite by ste mali rešpektovať ich názory, pocity, za pokrok ich pochváliť a naopak, chybu im zdôvodniť a dobre vysvetliť. Ak dieťa vyslovene niečo nechce robiť, napríklad nechce absolvovať program, ktorý ste preň pripravili, porozprávajte sa s ním o tom. Počúvajte jeho argumenty a rešpektujte jeho rozhodnutie. Je možné, že len práve nemá náladu na zábavu, ktorú ste vymysleli. Nevešajte hlavu, ale skúste ho motivovať. Ak podporíte u dieťaťa vyjadrovanie pocitov a názorov, vyrastie z neho samostatný a zdravo sebavedomý človek.

Odmeňte ho za dobré výsledky

Škola sa skončila a aj vaše dieťa domov donieslo vysvedčenie. Za celoročnú prácu v škole si dieťa zaslúži odmenu, na ktorú bude ešte roky spomínať. Ak ste v kontakte s ostatnými rodičmi, zorganizujte im malý výlet napríklad na Donovaly, kde sa deti môžu do sýtosti vyšantiť. V lete sa táto obec stáva doslova hlavným mestom všetkých detí.

Foto: Park Snow Donovaly

V júli 2017 otvoril svoje brány pre najmenších návštevníkov Myšiačikov detský vodný zážitkový park, ktorý nájdete pri údolnej stanici lanovky na Novú hoľu a tobogánovej bobovej dráhe. Ide o prvý detský park takéhoto typu na Slovensku. „Neustále sa snažíme rozširovať ponuku služieb našim návštevníkom aj v letnej sezóne, preto sme sa rozhodli donovalskú FunArénu rozšíriť o jedinečný projekt vodného zážitkovo-edukatívneho detského parku, ktorý sa teší veľkej obľube aj u našich západných susedov“, hovorí marketingový manažér strediska PARK SNOW Donovaly Miroslav Dobrota.

Nepoukazujte na ich chyby, sú to deti

Foto: unsplash

Ako rodič by ste nemali nikdy poukazovať na chyby vašich detí. Spomeňte si, koľko ste ich počas života urobili vy. Mali by ste mať na pamäti, že neexistuje niečo ako nesprávna odpoveď. Nehovorte deťom, že sa mýlia. Skúste ich nabádať k tomu, aby vám vysvetlili svoje myšlienkové pochody a vy im zase môžete vysvetliť tie svoje, prípadne zdôrazniť to, čo je dôležité.

Pomôžte im objaviť fantáziu a kreativitu

Nie je žiadna univerzálna kniha pre rodičov, ktorá by im pomohla pri komunikácii s deťmi. Každé dieťa je jedinečné, a preto by mal byť jedinečný aj váš prístup. Zaujímavé a zábavné zážitky dajú vašim deťom oveľa viac, ako príbeh v knihe, ktorú musia povinne čítať do školy. Ak radi objavujú nové veci, radi sa učia hrou, Myšiačikov vodný park je ideálne miesto, kde podporíte ich kreativitu a fantáziu.

Foto: Park Snow Donovaly

Všetky časti parku sú interaktívne a návštevníci ich tak môžu sami regulovať, vyskúšať, uchopiť alebo roztočiť. Vodný park vznikol vďaka potôčiku, ktorý pramení v časti Mišúty a pri údolnej stanici bobovej dráhy je nasmerovaný práve do vodných atrakcií, ktoré sú určené hlavne najmenším návštevníkom strediska. Okrem detského lanového centra budú k dispozícii aj ďalšie zaujímavé atrakcie ako kamenné vodné ihrisko, rybník, kĺzačka či „Archimedes“ a „Závlaha“, na ktorých sa sami presvedčíte o fungovaní niektorých fyzikálnych zákonov.

Skúste menej používať slovo „nie“

Foto: unsplash

Počuli ste niekedy o Alexandrovi Neillovi? Pre deti založil letnú školu, ktorá je považovaná medzi rodičmi za tak trošku kontroverznú. Je to najmä z dôvodu, že žiaci v tejto škole nie sú známkovaní, nemajú písomky ani testy, no na konci majú vždy záverečné skúšky. Práve tu sa deti aj rodičia učia ako nehovoriť slovo „nie“. Hlavnou myšlienkou totiž je, že ak budete často používať slovo „nie“, vaše dieťa si to prenesie do budúcna a bude hovoriť jedno veľké „nie“ životu a všetkým jeho súčastiam.

Tip od nás:

Písali ste si niekedy prázdninový denník? Dodnes možno nejaké nájdete v starých škatuliach so svojimi detskými vecami. Založte synovi či dcére denník, do ktorého si budú zapisovať každodenné zážitky. Pokojne sa zapojte aj vy a dieťaťu pomôžte. Zozbierajte zážitky, obrázky, fotografie, pohľadnice, čokoľvek vás napadne. Kreatívnou formou vytvoríte spomienkovú knižku, v ktorej si budete môcť spolu listovať a krásne leto pripomínať. Ak sa vyberiete do Myšiačikovho vodného parku, ideálne bude, keď si napríklad pre dieťa vopred naplánujete do denníka nejaké jednoduché úlohy. Počas návštevy spolu zapisujte všetky nové zážitky a poznatky. Je to edukatívna a zároveň aj výchovná aktivita, vďaka ktorej formujete povahu svojho dieťaťa a taktiež je to niečo nové, iné a určite zaujímavé.

PR